Trade marketing executive

trade marketing

Nivel cariera

Entry (0-2 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

Popești-Leordeni

Candidatul ideal

·         Experienta de minim 1 an in pozitii de marketing/trade marketing/vanzari (preferabil FMCG,

Constructii/Amenajari, Retail);

·         Studii superioare - specialitate: marketing/domenii tehnice/management;

·         Cunostinte despre tehnici de mercantizare si comunicare;

·         Cunostinte de management gestiune materiale de marketing;

·         Cunostinte bune de project management;

·         Cunostinte limba engleza si MS Office la nivel avansat;

·         Abilitati de comunicare, prezentare, negociere, creativitate, organizare, planificare;

·         Disponibilitate la deplasari periodice .

Descrierea postului

Obiectiv: Implementarea strategiei si a standardelor de executie in piata pentru toate canalele comerciale/de distributie din piata traditionala (direct, indirect, showroom) cu scopul de a maximiza si securiza spatiul de expunere si vizibilitate a produselor.

Atributii:

·         Ajuta la definirea unor standarde de mercantizare si design de executie pentru fiecare canal comercial care sa asigure livrarea si depasirea obiectivelor de performanta ale companiei;

·         Defineste impreuna cu Managerul Trade Marketing, Coordonatorul Trade Marketing si Departamentul Vanzari necesarul de materiale de promovare cu caracter permanent si/sau periodic, pe tipuri de magazine. Supervizeaza implementarea corecta a acestora in teren;

·         Asigura suport Trade Marketing Coordinator in dezvoltarea instrumentelor de vanzari pentru forta de vanzari precum cataloage, paletare, programe si materiale de instruire, mape/brosuri;

·         Asigura suport pentru derularea evenimentelor de tip corporate precum si a calendarului de evenimente de tip CMF (CLUBUL MESERIASILOR fabryo);

·         Ajuta la definirea si implementarea programelor de loializare dedicate meseriasilor si partenerilor fabryo;

·         Raspunde de elaborarea materialelor de prezentare (cataloage produse, flyere, cartele, mostrare, etc);

·         Participa la selectarea ofertelor si raspunde de lansarea si urmarirea comenzilor de material de marketing pana la livrare;

·         Periodic efectueaza vizite in piata impreuna cu Coordonatorul Trade Marketing pentru a verifica respectarea standardului de executie/merchandising si pentru a intelege competitia.