Nivel cariera

Entry (0-2 ani), Middle (2-5 ani)

Adresa/adresele jobului

Salariu brut pe luna

700 - 850 €

Acest anunt este inactiv, însă puteți trimite în continuare CV-ul Dvs. la aceasta companie

Companie specializată în producția de confecții metalice ușoare (standuri de prezentare, mobilier comercial și școlar, rafturi metalice, accesorii și alte confecții metalice), cu un număr de aproximativ 90 de angajați și aflată în plină dezvoltare, Plametco angajează în departamentul TEHNIC  Inginer tehnolog.

RESPONSABILITĂȚI:

  • Analizează informația tehnică din fiecare comandă cu departamentul Producție când este cazul (tehnologia de prelucrare și planul de operații) și cu inginerul proiectant alocat proiectului (consum de materiale, norme de timpi şi operaţiuni, mod de ambalare);
  • Dacă este necesar, întocmește desenele de execuție dupa desenele de ansamblu puse la dispoziție de către inginerul proiectant și încarcă fișierele în sistemul ERP ;
  • Dacă este necesar, întocmește desenele de execuție pentru diferite dispozitive ale utilajelor din producție;
  • Crează și înregistrează articole în sistemul ERP pentru fiecare reper și/sau subansamblu din comenzi (fisa tehnologica de produs extinsă), elaborând și detaliind parametrii tehnologici optimi de realizare a produsului;
  • Calculează prin program consumul specific de materii prime și materiale și verifică corespondența cu necesarul de materiale comandat prin aprovizionare; dacă apar neconcordanțe, verifică înregistrările pe flux și se implică activ în corectarea acestora, împreună cu inginerul proiectant, dacă este cazul
  • Se asigură de existența tuturor fișelor tehnologice asociate comenzilor, în funcție de prioritățile stabilite de planificarea producției și validează în sistem fișele funcționale, pentru pregătirea documentației de lansare în producție
  • Menține contactul permanent cu departamentul Producție, pentru monitorizarea și actualizarea eventualelor modificări ale fișelor tehnologice și desenelor de execuție, priorități și caracteristici de fabricație și ale materialelor necesare;
  • Propune măsuri de îmbunătățire pe viitor a tehnologiei folosite (timpi, cantități, plan de operații, etc).

     CERINȚE:

  • Studii superioare tehnice, de preferat domeniul Inginerie Industriala
  • Reprezintă avantaj experiență similară într-o firmă de producție
  • Cunostinte foarte bune despre toate procesele tehnologice de prelucrare a metalului (debitare, ștanțare și îndoire, sudură MIG-MAG și în puncte, zincare electrochimică, vopsire în câmp electrostatic)
  • Cunoștinte de proiectare, execuție și citire desen tehnic
  • Cunostinte operare Internet, Microsoft Office, Inventor, Autocad, reprezintă avantaj experiență de lucru într-un sistem ERP
  • Abilități tehnice, atenție la detalii, îndemânare, capacitatea de a învăța și de a lucra în echipă, preocupare pentru îmbunătățire continuă

    SE OFERĂ:

  • Salariu în funcție de experiență și performanță
  • Tichete de masă de 15 lei/zi, din prima zi de contract
  • Decont transport
  • Prime anuale (zi de naștere angajat, de Paște și Crăciun)
  • Instruire la locul de muncă
  • Abonament servicii medicale private