Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Entry (0-2 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

Târgu Mureș

header

Tehnician măsurători 3D

Descrierea postului:

  • Culege eşantioane şi pregăteşte instalaţiile şi aparatura necesară în vederea realizării încercărilor, măsurării şi analizelor şi le asigură execuţia
  • Ţine sub control sistemele de măsurare şi efectuează măsurătorile şi etalonările

Responsabilităţi specifice postului:

  • Menţine legătura cu organizaţiile care asigură calibrarea etaloanelor de nivel înalt
  • Verifică metrologic sistemele de măsurare pe baza planificării
  • Participă la analizele 8D de rezolvare a problemelor asigurând măsurătorile necesare pentru investigaţii suplimentare şi analiza cauzelor, care sunt legate de sistemele de măsurare
  • Aplică sau după caz urmăreşte aplicarea acţiunilor corective şi preventive  pentru procesele de fabricaţie şi produse
  • Este membru al echipele multidisciplinare la programele APQP şi la analizele FMEA
  • Efectuează zilnic calculul rebutului și săptămânal calculul PPM-ului intern
  • Participă la pregătirea documentațiilor pentru validările PPAP
  • Efectuează studii de capabilitate în programele specifice clienților
  • Efectuează controlul calitativ al materiei prime şi al componentelor la recepţie
  • Crează programe de măsurare şi efectuează măsurătorile frecvenţiale 3D, măsuratorile de rugozitate, de abatere de formă
  • Efectuează teste de curăţenie, teste de tracţiune, teste de control porozitate distructiv și nedistructiv
  • Propune configurația dispozitivelor de prindere pentru măsurătorile 3D
  • Ia decizii cu privire la rezultatele măsurătorilor și analizelor și informează colaboratorii asupra rezultatelor

Cerinţe:

  • Studii superioare specifice de inginerie
  • Cunoștințe de mecanică, cotare ISO éi desen tehnic
  • Cunoaşterea tehnicilor de manipulare şi calibrare a SDV-urilor
  • Cunostinte de toleranțe și control dimensional
  • Cunoștințe avansate operare PC
  • Disponibilitate de muncă în două schimburi
  • Mod de lucru riguros şi atent la detalii

Sunt avantajaţi candidaţii cu:

  • Limba engleză nivel mediu
  • Cunoștințe de utilizare a mașinii de măsurat 3D, rugozimetru, microscop, micrometru, șubler, aparat de măsurarea durității

 Ofertă:

  • Pachet salarial competitiv bazat pe competenţele profesionale
  • Tichete de masă în valoare de 15 lei/zi, transport gratuit la locul de muncă
  • Integrare imediată și instruire la locul de muncă
  • Abonament Spa (fitness, piscină şi masaj)
  • Alte bonusuri şi beneficii lunare, ocazionale şi anuale

Aplicațiile se pot trimite și pe email în atenția departamentului HR la  .