Nivel cariera

Entry (0-2 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

Timișoara

Candidatul ideal:

- Cunostinte Microsoft Office - nivel mediu
- Limba engleza nivel mediu
- Studii superioare tehnice
- Disponibilitate de a lucra in 4 schimburi
- experienta in industria automotive

Responsabilitati:

Analizeaza rezultatele calitate-productie (PPM – Rebut ), intocmeste rapoarte zilnice, saptamanale, lunare;

Afiseaza indicatorii de calitate pentru reuniunile QRQC APU si participa la acestea;

Urmareste completarea QRAP si analizeaza impreuna cu operatorii din linia de productie si cu supervizorul neconfomitatile raportate;

Efectueaza testele pentru validarea productiei (test etanol, colorimetrie, compresie, tractiune .) conform planului de control;

Efectueaza auditul de produs , auditul VIS (standard vizual de inspectie), auditul zilnic pe linie si auditul OK start ,comunica rezultatele inginerul de calitate APU si mangerului APU;

Urmareste realizarea planurilor de actiune si anunta pilotii in cazul in care se inregistreaza intarzieri sau blocaje;

Scolarizeaza operatorii de productie/control cu Gamele de Aspect si mostrele de acceptabilitate/respingere definite pentru tipurile de defectele ale produselor specifice procesului de productie;

Foloseste alte servicii de suport pentru rezolvarea problemelor, daca este necesar (de exemplu: laborator, SQA tehnicieni)

Monitorizeaza returul pieselor reclamate si scolarizarea personalului implicat in producerea pieselor;

Intocmeste si Relanseaza Alertele de calitate in productie; semnalizeaza problemele recurente sau care pot ridica riscuri calitate in livrarile la client;

Participa la dezvoltarea si validarea de noi produse /procese;

Participa la FDPR (Ziua intreaga de productie);

Participa la testele industriale;

Participa la reuniunile tehnice, consiliaza echipele de proiect asupra punctelor de calitate (AMDEC) in cadrul auditurilor PFMEA Genba;

Se asigura de calibrarea si de buna functionare a mijloacelor de control; urmareste eventualele problemele aparute asupra dispozitivelor si mijloacelor de control ; pastreaza legatura cu laboratorul pentru respectarea planului de calibrare;

Verifica daca sunt identificare toate poka yoke, le blocheaza daca nu sunt actualizate si informeaza inginerul de metode si calitate pentru identificare si validare;

Emite lunar propuneri de ameliorare si, in masura in care este posibil acest lucru, se asigura de realizarea propunerilor de ameliorare destinate lui.