Acest job nu mai este activ.

Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

germană

Adresa/ adresele jobului

Strada Nicolae G. Caramfil, București

Salariu aproximativ brut oferit / luna in euro

600 €

Candidatul ideal

Vorbitor limba germana (obligatoriu)

Absolvent studii superioare.
Experienta anterioara de minimum 3 ani in pozitie de specialist Vanzari;
Experienta in domeniul vanzarilor directe si indirecte de minimum 3 ani la nivel Regional;
Foarte bune abilitati de ascultare activa, relationare si negociere;
Dinamic, serios, cinstit, organizat si responsabil;
Cunoasterea foarte buna a programelor Microsoft Office (Word, Excel, CRM, etc.)
Capacitate buna de adaptare la situatii noi si capacitate de analiza si sinteza;
Structurat, disciplinat si proactiv;

Descrierea jobului

Responsabilitati:

 - ofertare lucrari de instalare rafturi metalice
- intocmeste un extra de materiale si echipamente din proiect, in cazul in care nu exista liste de cantitati in proiect
- realizeaza oferte  si asigura suportul tehnic/comercial referitor la echipamentele comercializate;
- sustine oferta in fata clientilor;
- participa la detalierea anexelor tehnice ale contractelor semnate, confirmand necesitatea comenzilor de echipamente si materiale aferente;
- ofera asistenta  pe parcursul executiei proiectului si realizeaza modificarile de rigoare in cadrul ofertei si/sau contractului ;
- conceperea, redactarea si prezentarea ofertelor, a devizelor, a contractelor, a facturilor proforme, etc;
- pregatirea documentatiei pentru licitatii (caiete de sarcini, oferte, alte documente specifice);
- actualizeaza baza de date preturi furnizori
- elaboreaza oferta si o urmareste pana la momentul adjudecarii sau respingerii;
- identifica materialele si echipamentele principale care intra in componenta ofertei si cantitatile acestora;
- colaboreaza cu departamentul de montaj pentru a introduce in oferta cele mai bune preturi de materiale;
- intocmeste cereri de oferta pentru furnizorii de echipamente, urmareste primirea acestora, analizeaza ofertele primite
- identifica necesarul de utilaje necesare montajului (macara, nacele, etc.) si intocmeste cereri de oferta catre pretatori,

-urmareste primirea acestora, analizeaza ofertele primite atat din punct de vedere tehnic cat si comercial si selecteaza cele mai potrivite oferte
- redacteaza contracte de antrepriza / vanzare-cumparare / prestari servicii pe format standard, fara a intra in detalii de natura juridica
- tine sub control desfasurarea unui proiect (resurse de timp, materiale si umane) tinand o stransa legatura informationala cu responsabilul de santier
- redacteaza procesele verbale necesare predarii lucrarii si a certificatului de garantie
- intocmeste situatiile de lucrari din cadrul unui proiect in desfasurare, prin informatii primite de la responsabilul de santier si verificarea gestiunii proiectului respectiv
- intocmeste dosarul de predare a lucrarii cu toate documentele necesare (procese verbale, certificate de calitate si conformitate, certificat de garantie, fise tehnice)

Identifica potentialii clienti, tendintele, piata si oportunitatile de dezvoltare si stabileste planuri de obiective clare pentru organizarea activitatii de vanzari in Bucuresti si in tara,  si negociaza cu clientii din subcanalul En Gross.
Elaboreaza si propune planul de vanzari pentru cresterea continua a volumului de vanzari.
Se asigura de realizarea obiectivelor de vanzari si executie montaje  şi identifica măsuri pentru stimularea vânzărilor
Se asigura ca informatiile comerciale care intereseaza firma sunt corecte, complete si raportate periodic catre Directorul Comercial.
Se asigura de folosirea eficienta a resurselor pentru imbunatatirea programului de vanzari si de promovare a produselor.
Stabileşte şi pune în aplicare planuri de  vanzari pentru a asigura acoperirea , completă si eficienta a clientilor din piata.
Informează in timp util, asupra dificultăţilor în derularea  vânzărilor şi propune soluţii de depăşirea lor.

Descrierea companiei

Mama Home SRL este importator/vanzator  de rafturi metalice

Vanzarea sa face B2B, En Gross si online