Acest job nu mai este activ.

Specialist studii de piata-companie multinationala

Nivel cariera

Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

București

Candidatul ideal:

  • Experienţă relevantă  în realizarea de studii de marketing  de min. 2 ani (activitate de research sau într-un departament de marketing);
  • Cunoştinţe de marketing şi de research (calitativ si cantitativ);
  • Bune capacități de analiză și sinteză;
  • Atenție la detalii, spirit de observație;
  • Bune capacități de organizare și planificare;
  • Cunoștiințe foarte bune ale pachetului MS Office (Excel, Power Point);
  • Cunoașterea limbii engleze sau franceze la nivel avansat.

Descrierea jobului:

  • Este responsabil de realizarea studiilor de piață, rapoarte de cercetare;
  • Este responsabil de selectarea agentiilor de studii, realizarea brief-urilor pentru studii, supervizarea chestionarelor și a elementelor metodologice;
  • Face analize ale bazelor de date generale și ale bazelor de date de clienți;
  • Anticipează şi urmăreşte tendinţele de vânzare şi marketing, analizând datele adunate;
  • Monitorizează rezultatele privind gradul satisfacţiei clienţilor şi propune măsuri de îmbunătăţire;
  • Proiectează chestionare şi alte instrumente de evaluare;
  • Se informează permanent de evolutia pieţei în domeniu şi de evoluţia concurenţei;
  • Susţine prin informatii de specialitate departamentele de marketing şi vânzare.