Nivel cariera

Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

București

Candidatul ideal

Cunoscator al pietei serviciilor de consultanta si proiectare in domeniul constructiilor civile si industriale, corelat cu buna cunoastre a legislatiei in domeniul achizitiilor publice, va intocmi oferte tehnice si financiare pentru clienti publici iar in unele cazuri si pentru clienti privati.
Atunci cand situatia o va impune vor fi intocmite oferte pentru servicii de proiectare, consultanta dar si de lucrari. Din acest motiv viitorul candidat trebuie sa aiba o buna gandire analitica astfel incat sa inteleaga domeniile cat si serviciile ofertate.
In functie de context si dimensiunea valorica a achizitiei, va intocmi oferte pentru toate tipurile de achizitii publice – anunturi de participare, concursuri de solutii, cereri de oferta, cumparari directe,

Cerinte

Minim 5 ani experienta pe un post similar;

Bun cunoscator al sistemului electronic de achizitii publice - SEAP;
Studii superioare tehnice sau economice finalizate;
Vizionar si creativ: abilitatea de a identifica clienti si proiecte in domenii de nisa;
Gandire pozitiva si atitudine optimista;
Un bun coordinator;

Abilitati bune de negociere si comunicare, cu putere mare de convingere;
Punctual, serios si respectuos;
Ingrijit si ordonat, atat ca si tinuta vestimentara cat si din punct de vedere comportamental;
Abilitati bune de a lucra cu computerul;
Cunoasterea pachetului MsOffice – Word, Excel, PowerPoint;
Dispus la deplasari in tara;
Permis de conducere categoria B (obligatoriu);

Descrierea jobului

- Asigura suport echipei de vanzari in ceea ce priveste intocmirea ofertelor pentru toate tipurile de achizitii;
- Urmareste anunturile de participare publicate pe site-urile de specialitate precum SEAP;
- Selecteaza procedurile de interes si analizeaza documentatiile specifice (fisa de date, caiete de sarcini, formulare, contract etc);
- Propune participarea pentru acele proceduri la care societatea este eligibila;
- Coordoneaza procesul de pregatire a documentelor pentru participarea la proceduri;
- Colaboreaza cu personalul companiei pentru analizarea caietelor de sarcini si intocmirea ofertelor tehnice si financiare;
- Elaboreaza ofertele tehnico-financiare in vederea participarii la licitatii;

- Intocmeste documentatia de calificare, propunerea tehnica si propunerea financiara pentru participarea la licitatii;

- Mentine legatura cu societatile de asigurari in vederea obtinerii politelor pentru garantiile de participare la licitatii;

- Identifica si stabileste partenerii finali cu care se va participa la licitatii, inclusiv forma comerciala de colaborare – asociat, subcontractant, tert sustinator etc;

- Pe domeniile de interes ale firmei, identifica si recruteaza expertii independenti cu care se va participa la licitatii;

- Negociaza si stabileste cu acestia preturilor pentru ofertele tehnico-financiare dar si a termenilor contractuali;
- Depune si prezinta ofertele in cadrul procedurilor;
- Raspunde la solicitarile de clarificari din partea autoritatilor contractante;
- Mentine legatura cu autoritatile contractante pe tot parcursul derularii procedurilor;
- Coordoneaza semnarea contractelor cu autoritatile contractante;
- Monitorizeaza pe tot parcursul derularii contractului respectarea prevedrilor contractuale de catre companie;
- Mentine legatura cu autoritatile contractante cu scopul de a imbunatati relatiile de colaborare dintre cele doua parti;
- Intocmeste o baza de date cu toate procedurile la care a participat compania;
- Intocmeste rapoarte specifice cu privire la statusul licitatiilor la care compania a participat si licitatii viitoare (acolo unde este cazul);

Ce vei oferta:
+Servicii de Proiectare;
+Servicii de Management de Proiect;
+Servicii de consultanta;
+Executie de lucrari;

Domenii:

+ Transport public de calatori cu autobuze ecologice;
+ Mobilitate Urbana;

+ Regenerare Urbana;
+ Eficienta energetica cladiri;

+ Iluminat public;

+ Infrastructura medicala;

+ Imobiliare;

+ Productie.

Beneficii
Financiare:
- salariu;
- comisioane din vanzari, urmare a procedurilor castigate si contractate;
Altele:
Masina de serviciu pentru deplasari, laptop, participarea la cursuri si seminarii de specialitate.

  • Interviu online
  • Descrieti rolul avut in cea mai importanta proceduria de achizitie publica in care ati fost implicat(a).
  • Care a fost rata de succes a procedurilor de achizitie publica pe care le-ati gestionat?
  • In ce a constat cea mai dificila achizitie publica in care ati fost implicat si cum ati solutionat problemele aparute?
  • Specificati programele de formare în achiziţii publice la care ati participat?