Adresa/ adresele jobului

București

Scopul postului:

Asigura  operarea și extinderea mediului de raportare, vizând măsurarea și îmbunătățirea nivelului serviciilor și performanțelor mediului de business in organizatie.
Activitățile cheie sunt:
- Dezvoltare software pentru crearea si modificarea rapoartelor
- Monitorizarea platformelor software si hardware utilizate
- Realizarea de analize ad-hoc, initierea si gestionarea proiectelor de imbunatatire a serviciului

Responsabilități principale:

Dezvoltari software pentru aplicatiile folosite la crearea rapoartelor:
-Creare si modificare de pagini web si rapoarte Web, utilizand tehnologii web si programare SAS
  • Dezvoltarea scripturilor  de automatizare, utilizand Unix / Linux / Windows server
  • Crearea si modificarea fluxurilor pentru integrarea datelor, prin programare SAS batch
  • Crearea de solutii software pentru conectarea la noi surse de date sau transmiterea informatiilor catre terti
  • Rapoarte MS Office-Excel, Access, PowerPoint, prin dezvoltare software in Visual Basic
  • Crearea de specificatii detaliate si scrierea codului corespunzator, pe baza cerintelor clientului
  • Proiectarea infrastructurii de raportare si gestionarea evolutiei acesteia (componente back-end si web)
  • Gestionarea cererilor de rapoarte noi si a clientilor
  • Gestionarea utilizatorilor platformei interne de raportare (Reportal) prin crearea de plug-in-uri Typo 3 CMS
-Monitorizare
  • Gestionarea fluxurilor de date si de lucru cu scopul de a revizui si transmite  rapoartele  SLA si dashboard-urile manageriale periodice in cadrul solutiei software transmise catre client,  prin colaborare cu toate partile implicate (SO, SM)
  • Monitorizarea, configurarea si administrarea back-end (SAS Metadata Server, SAS Share Server, SAS Scheduler, SAS Data Integration Studio).
  • Descoperirea si remedierea erorilor aparute in decursul dezvoltarilor software
-Furnizarea de analize ad-hoc, initierea si gestionarea proiectelor de imbunatatire a serviciului
  • Analiza indicatorilor de performanta si a rapoartelor existente cu scopul de a initia proiecte de imbunatatire a serviciului; furnizarea de input in cadrul proiectelor in lucru
  • Standardizarea si imbunatatirea continua a indicatorilor de performanta si a rapoartelor in scop

Competențe de baza, cunoștințe și experiență:
• Cel puțin 3 ani experiență în gestionarea datelor si raportare, preferabil in domeniul IT
• Competente avansate administrator de Sistem SAS, programare SAS, SAS Data Integration Studio
• Abilități aprofundate în SQL și modelul de date Relaționale (folosit în experiența de lucru anterioară)
• Administrator Sistem Unix/Linux- cunostinte de baza
• Limbaj de programare JavaScript
• Limbaj de definire a datelor Oracle
• Experiență în analiza datelor și reprezentarea datelor
• Capacitatea de  analiză a proceselor
• Fluență în limba engleză

• Cunostinte in domeniul statisticii
• Linux OS, cunoștințe de bază rețele
• MS Excel, Power Point și VBA pentru toate funcțiile legate de grafice, analiză și automatizare
• Cunostinte  de Administrator Oracle DBA

De preferat, cunostinte in domeniile:
• ITIL Foundation
• Cunoștințe de  suport Remedy  pentru toate procesele de management al serviciilor (Incidente, Probleme, Schimbări, Configurație)
• Cunostinte de administrare a componentelor Web mid-tier (Apache, JBoss, TYPO3, MYSQL, HTML, PHP, CSS)

Oferim:
-Oportunitati de dezvoltare profesionala si avansare in cariera pe baza rezultatelor individuale;
-Mediu de lucru placut si profesionist
-Pachet competitiv