Detalii loc de munca

ANUNT INACTIV: Angajatorul nu recruteaza momentan in mod activ pentru aceasta pozitie, dar poti aplica la anunt.

SPECIALIST IN CONFIGURAREA DATELOR DE PRODUCTIE

Nivelul carierei
Entry (0-2 ani), Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)
Tip job
Full time
Limbi vorbite
Germană - Avansat
* toate limbile sunt obligatorii
Recrutez candidati dispusi sa se relocheze
Da
Posturi disponibile
1

Altran Brasov recruteaza specialisti care sa ni se alature pe proiectul de BMW ce are ca scop gestionarea datelor ce corespund pieselor de masina in faza de dezvoltare/concept a unei masini.

Ne ocupam cu planificarea si gestionarea lansarii de noi componente pentru vehicule in diferite etape de dezvoltare - de la prototip la modele de serie si dincolo de terminarea productiei-, prin utilizarea in principal a SAP, dar si a altor software-uri si aplicatii dedicate.

Gestionarea datelor de produs presupune pregatirea, urmarirea si lansarea spre logistica si indirect spre productie, a listelor de componente de masini, precum si gestionarea volumelor si a cantitatii pieselor.

In aceasta functie, persoana este o interfata intre inginerii din departamentul de dezvoltare de noi concepte al clientului si specialistii in productie din fabricile clientului.

Responsabilitati in detaliu:

  • Asigurarea planificarii si a implementarii in timp util a modificarilor aduse listelor de componente;
  • Intocmirea si implementarea listelor noi de piese;
  • Procesarea sarcinilor cu privire la planificarea, testarea si lansarea noilor liste de componente;
  • Urmarirea si asigurarea implementarii listelor de componente cu toate actualizarile aduse vehiculelor aflate in diferite faze de testare;
  • Actualizarea datelor conform desenelor tehnice primite din departamentul de dezvoltare de noi concepte si transmiterea modificarilor catre specialistii din fabrica;
  • Cooperarea intensa cu managementul de proiect, cu proiectantii tehnici BMW, centrele de control ale fabricii, precum si cu departamentele de constructie conceptuala;
  • Monitorizarea continua a activitatii si respectarea termenelor limita impuse.

Cerinte minime OBLIGATORII:

  • Studii medii incheiate cu absolvirea examenului de bacalaureat;
  • Cunoasterea limbii germane de nivel minim B2 (scris si vorbit);

Urmatoarele cerinte constituie un avantaj si vor fi criterii de departajare:

  • Studii superioare in domeniul ingineriei, preferabil in inginerie mecanica;
  • Experienta anterioara in domeniul planificarii productiei, preferabil in industria constructoare de masini (pentru o intelegere mai rapida a jobului)
  • Lucrul cu orice modul din SAP, preferabil din zona de productie/logistica/coordonare materiale/distributie;
  • Abilitati de limba engleza de nivel min. B1 (scris si vorbit) constituie un avantaj;
  • Experienta in utilizarea pachetului MS OFFICE (Word, Excel, Outlook);
  • Persoana proactiva si cu atentie extinsa la detalii;
  • Buna organizare si responsabilitate fata de munca depusa;
  • Obisnuinta in lucrul cu termene limita si sub presiune.

Nota:

- Datorita actualulului context, jobul se va desfasura temporar in regim de tele-munca, insa pe termen lung persoana va trebui sa fie locata in Brasov.

- Contractul de munca este pe perioada nedeterminata, cu 90 de zile de proba, norma intreaga de lucru de 8 ore, program de lucru de luni pana vineri.