Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

București

Se recruteaza si din

București

Clientul nostru, compania Schachermayer, are  o tradiţie de 179 de ani şi este un lider al caselor de comerţ care se adresează industriei de construcţii.

Sunt distribuitori de feronerie şi accesorii de top pentru producţia mobilierului şi a tâmplăriei de ferestre şi uşi.

 Ca urmare a expansiunii companiei Schachermayer în România, suntem în căutarea unui specialist credit control.

Obiectivul postului:
Specialistul credit control este responsabil de operaţiunile de credit control și contabile ale companiei.

Responsabilităţi:

Credit control:

  • Verificarea solvabilității clienților;
  • Realizarea de cereri pentru mărirea limitelor de credit și gestionarea limitelor de credit;
  • Introducerea limitei de credit in sistem pentru clienții analizați;
  • Raportarea cifrei de afaceri lunare și gestionarea asigurărilor clienților;
  • Întocmirea dosarelor pentru clienţi rău platnici.

Contabilitate:

  • Înregistrarea cheltuielilor anticipate în SAP, a notelor contabile la finalul lunii, verificarea scadențarului pentru conturile 471 și arhivarea lor;
  • Inregistrarea si urmarirea contractelor de leasing financiar, arhivarea documentelor referitoare la leasing;
  • Intocmirea dosarului pentru contracte de leasing noi;
  • Verificarea conturilor și modului de înregistrare a facturilor de marfă de la departamentul de achiziții;
  • Înregistrarea mijloacelor fixe, operarea în SAP, înregistrarea rapoartelor și a notelor contabile pentru amortizare și arhivarea lor;
  • Realizarea evidenței tehnico-operative pe mijloace fixe: intrări, mișcări, amortizări, sold, repartizări pe locații / persoană;
  • Întocmirea și menținerea la zi a inventarelor personale în SAP;
  • Participarea la inventarierea anuală în vederea închiderii bilanțului contabil;
  • Furnizarea datelor corecte și complete membrilor comisiei de inventariere;

Cerinţe:

  • Minim 3 ani experiență în credit control;
  • Minim 7 ani experiență în contabilitate;
  • Abilităţi PC (Microsoft Office);
  • Cunoaşterea programului SAP constituie un avantaj;
  • Excelente abilităţi de comunicare şi dezvoltare de relaţii de calitate;
  • Bune abilitati de rezolvare a problemelor, atitudine de învingător;
  • Bune abilităţi de comunicare scrisă şi orală în română şi engleză.

Profilul psihologic:

  • Compatibilitate cu valorile şi cultura organizaţiei;
  • Consecvenţă în declaraţii şi acţiuni;
  • Centrare pe rezultate;
  • Iniţiativă;
  • Implicare în muncă;
  • Dinamism;
  • Abilităţi de organizare;
  • Abilităţi bune de comunicare;
  • Asertivitate;
  • Abilităţi de prezentare şi persuasiune.