Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

București

Responsabilitati:

  • Primeste instructiunile de plata si le proceseaza in sistem, in vederea transmiterii la bancile corespondente.
  • Acceseaza baza de date Bankers Almanah pentru a verifica corespondentul bancii beneficiarului in vederea prelucrarii automate la destinatie a mesajelor transmite, daca este cazul.
  • Efectueaza transferurile ordonate de bancile corespondente pentru beneficiari avand  conturi deschise la alte banci.
  • Introduce plati in sistemul SWIFT/Eurogiro, daca este cazul.
  • Efectueaza  platile in numele si contul bancii.
  • Efectueaza creditarea conturilor clientilor operand mesajele de incasari primite de la bancile corespondente, prin SWIFT si Eurogiro.
  • Asigura reconcilierea tranzactiilor proprii directiei efectuate prin conturile Nostro.
  • Efectueaza toate demersurile pentru lichidarea sumelor inregistrate prin conturile de corespondent si contabilizate in conturile  “Diversi debitori in valuta”, “Diversi creditori in valuta”.
  • Inregistreaza comisioanele incasate in conturile de venituri si a celor platite  in conturile clientilor.
  • Are rol in managementul de retea pentru activitatea de Western Union (administrare retea locatii: inregistrare locatii noi, modificari locatii, actualizare periodica a bazelor de date proprii si ale Western Union folosind - “AgentPortal WU”, reconciliere si settlement, obtinere date activitate – WADS, procesare date prin intermediul aplicatiei Voyager de gestionare a datelor privind transferurile procesate, prelucrare date si generare a rapoartelor zilnice specifice Voyager (activity/ settlement), stabilire rata de schimb pentru operatiunile zilnice de licitatii din USD si RON in EUR.
  • Gestioneaza activitatea de reconciliere transferuri si settlement (reconcilierea conturilor conform procedurii de EOD, identificare si corectie neconcordante, administrare si reconciliere tranzactii neplatite, crearea debitorilor si creditorilor in vederea avizarii unitatilor operative, etc.
  • Acorda suport operational (asistenta clienti) pentru solicitari privind transferurile, rata de schimb aplicata transferurilor, raspunde reclamatiilor clientilor privind transferurilor sau calitatea serviciului.
  • Acorda suport operational (asistenta operatori) pentru a asigura continuitatea transferurilor in cazuri de forta majora pe baza programului centralizat “Bingo Card”, operarea/remedierea transferurilor (trimis/ platit din eroare, suma eronata, etc.).
  • Asigura interfata cu EROC/LAROC, pentru serviciile WU.
  • Gestioneaza activitatea de emitere a cecurilor bancare in valuta tip COMMERZBANK in favoarea clientilor bancii persoane fizice si juridice.
  • Informeaza seful de serviciu despre orice problema deosebita care apare in activitatea serviciului.

Cerinte:

  • Studii superioare;
  • Limba engleza;
  • Cunostinte operare PC;
  • Capacitate de analiza si sinteza;
  • Usurinta de a se descurca in situatii  de ambiguitate;
  • Abilitati de comunicare si negociere;
  • Abilitati de rezolvare a problemelor;
  • Atitudine pozitiva si motivata.