Nivel cariera

Senior (5-10 ani), Middle (2-5 ani), Executive (>10 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

București

Se recruteaza si din

București

Obiectivul postului:

  • Gestionarea acreditivelor din punct de vedere contractual, operational, implementare,  in conformitate cu reglementarile internationale in vigoare si a procedurilor interne, asigurand servirea in conditii de calitate si operativitate a clientilor interni si externi.

Responsabilitati specifice:

  • Analizarea  cererilor de emitere/modificare acreditive documentare de import, acreditive standby supuse UCP 600 si de emitere ordine de plata documentare/conditionate pe baza documentatiilor primite de la clientii ordonatori.
  • Verificarea respectari  normelor, a reglementarilor internationale si a procedurilor de lucru in vigoare, precum si a instructiunilor de implementare.
  • Efectuarea drafturilor de acreditive pentru clienti in vederea negocierii cu partenerii contractuali.
  • Verificarea surselor de emitere a acreditivelor si a blocajului pentru speze si comisioane precum si deschiderea contului extrabilantier de evidentiere a angajamentelor din acreditive
  • Inregistrarea la AEGRM depozitul colateral aferent acreditivelor emise din sursa proprie a clientului (clienti micro).
  • Emiterea  acreditivelor si ordinelor de plata documentare / conditionate, transmiterea mesajelor pe canal bancar(SWIFT)  bancilor corespondente si avizarea clientilor de efectuarea tranzactiilor.
  • Anallizarea termenilor si conditiilor acreditivelor de export si ale acreditivelor standby, in conformitate cu reglementarile internationale si aprocedurilor de lucru in vigoare.
  • Intocmirea scrisorii de avizare catre  beneficiary si  incasarea comisionul aferent.
  • Verificarea limitelor de expunere aprobate pe banci in vederea confirmarii acreditivelor de export , precum si comisionul  aplicabil.
  • Comunica clientilor si bancii externe confirmarea acreditivelor, percepe comisioanele si proceseaza datele in aplicatia BKT pentru deschiderea contului extrabilantier de evidentiere a angajamentului de plata al bancii.
  • Efectuarea modificarilor acreditivelor de import si export la solicitarea clientilor;

Cerinte specifice:

  • Superioare de lunga durata economice
  • Experienta in insitutii financiar bancare de minim 2 ani
  • Cunoasterea normelor si a reglementarilor specifice referitoare la acreditive
  • Cunoasterea limbii engleze nivel avansat
  • Atentie la detalii
  • Capacitate de prioritizare
  • Capacitate de sinteza si structurarea informatiei
  • Excelente abilitati de comunicare verbala si in scris
  • Organiare si planificare
  • Exelente abilitati de redactare rapoarte si prezentare
  • Orientare catre client si rezultate