Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Entry (0-2 ani), Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/adresele jobului

Din dorinta de a indeplini misiunea sociala a Fundatiei Medicover din Polonia, precum si dintr-un sentiment de responsabilitate fata de societatea in care traim, a luat fiinta Asociatia Medicover in Romania.

Bazandu-se pe cunostintele si experienta acumulate in domeniul medical, Asociatia isi propune educarea, sprijinirea comunitatilor locale si dezvoltarea unor proiecte care sa contribuie, in mod direct dar si indirect, la imbunatatirea sanatatii si la atragerea publicului spre un stil de viata adecvat.

Pentru proiectul pe care il propunem avem deja un an de experienta in implementare intr-un alt oras din Romania, Programul inCerc fiind deja recunoscut la nivel national, primind Premiu Special la Gala Societatii Civile 2018.

Asadar, alaturi de Medicover Romania, iti propunem urmatorul rol si te invitam sa te familiarizezi cu cerintele sale:

Specialist activitate fizică – Cluj-Napoca

Prin acest rol, vei deveni parte a celui mai complex program de preventie a diabetului zaharat de tip 2 din Europa si vei fi responsabil de efectuarea testelor de eficiență și capacitate fizică și a analizei privind activitatea fizică a copilului, in cadrul programului.

Responsabilitatile tale vor fi urmatoarele:

·Creșterea conștientizării privind rolul activității fizice în păstrarea stării optime de sănătate, inclusiv a eficienței fizice;

·evaluarea nivelului eficienței fizice (reacția sistemului circulator la efort submaximal și a caracteristicilor motorii selectate);

·analiza comportamentelor și a atitudinilor privind activitatea fizică;

·lanificarea efortului fizic optim în funcție de masa corporală, precum și posibilitățile și preferințele copilului;

·elaborarea unui plan de creștere a intensității și cantității de efort;

·monitorizarea modificărilor nivelului de eficiență fizică;

·monitorizarea modificărilor atitudinilor și comportamentelor;

·motivarea pentru menținerea activității fizice corespunzătoare;

·introducerea datelor despre pacient în sistemul informatic;

·olaborarea cu alți specialiști implicați în lucrul cu pacientul.

Cerintele pe care ne dorim sa le indeplinesti sunt:

  • Absolvent Facultate de Medicina - Fizio/Kineto;
  • experiență sau cursuri de specialitate în sfera construirii de planuri de antrenamente pentru persoane sănătoase și cu disfuncții.
  • experiență în sfera evaluării capacității și eficienței fizice.
  • bune abilitati de comunicare;
  • 3 ani de lucru cu copii și tineri școlari;
  • experiență în construirea planurilor individuale de antrenament;
  • nivel bun al cunoștințelor în domeniul:
  • antrenament de sănătate,
  • vârsta de creștere,
  • fiziologia efortului.
  • capacitatea de lucru în echipă;
  • capacitatea de lucru cu copiii;
  • cunoștințe de utilizare a computerului.

Constituie avantaj:

  • doctor în știința activitatilor fizice (în sfera fiziologiei efortului, capacității motorii la vârsta de creștere) sau fizioterapie; studii postuniversitare sau certificate de specialitate în sfera construirii planurilor de antrenamente pentru persoanele sănătoase și cu disfuncții;
  • Limba maghiara-constituie avantaj;
  • 5 ani de lucru cu copiii și tinerii școlari; Experiență în construirea planurilor individuale de antrenament

Ce iti oferim:

  • Posibilitatea de a colabora cu una din companiile de success non-guvernamentale din Europa;
  • Training pentru programul de consilere;

Activitatea se va desfasura in Cluj-Napoca, in Clinica Medicover cu sediul in Str. Republicii nr, in zile de Sambata, programul fiind de 6 ore.

Termenul limita de primire a aplicatiilor este 15 Decembrie 2018.

Data estimate a inceperii activitatii pentru acest rol este 10 Ianuarie 2019.