Sous Chef Restaurant 5*

Nivel cariera

Senior (5-10 ani), Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

Sinaia; București

Se recruteaza si din

Brașov

Suntem in cautarea unui Sous Chef cu experienta, care sa fie comandantul secund al bucatariei noastre, respectand specificatiile si liniile directoare ale Executive Chef-ului.  Candidatul ideal va pune in slujba postului, aptitudinile si cunostintele sale in materie culinara cat si manageriala in vederea mentinerii si cresterii gradului de satisfactie a clientilor.

Responsabilitati Sous Chef

In mod esential, Sous-Chef-ul este responsabil pentru planificarea si  prepararea meniului  in bucatarie. Acest lucru presupune un grad inalt de supervizare a staff-ului din bucatarie si in egala masura presupune a fi in permanenta atent la problemele care pot aparea si pregatit pentru a prelua controlul situatiei  imediat.

Deasemenea, in afara bucatariei, Sous-Chef-ul  poate fi responsabil si de turele si programarea personalului si de asemenea, poate avea un rol important in dezvoltarea programelor de ucenicie si dezvoltare a personalului aflat in subordine.

  • Ajutor la prepararea si design-ul tuturor preparatelor din meniu
  • Realizeaza la cel mai inalt grad de calitate  preparatele- atat din punct de vedere gust cat si al aspectului
  • Raspunde pentru respectarea standardelor de calitate a preparatelor realizate si respectarea termenelor de executie a acestora.
  • Tine locul Chef-ului Executiv, atunci cand este cazul.
  • Preia controlul situatiilor problematice si le rezolva intr-un mod cat mai ingenios
  • Gestioneaza si formeaza personalul din bucatarie; stabileste turele si orele de lucru si ajuta la evaluarea performantelor acestora.
  • Respecta si impune standardele de igiena alimentara
  • Pastreaza o abordare pozitiva si profesionala cu personalul si clientii.

Cerinte

  • 3+ ani de experienta ca Sous Chef la un restaurant de renume din Romania sau din afara tarii
  • 5+ ani experienta in realizare de preparate din bucataria internationala
  • Cunostinte solide si experienta cu metode de gatit/preparat variate; cu diferite ingredient, echipamente si procedure
  • Studii de specialitate in arta culinara
  • Rezultate excelente in managementul bucatariei si al personalului.
  • Acuratete si viteza in gestionarea situatiilor de criza si in oferirea de solutii
  • Familiaritate cu cele mai bune practici ale industriei.
  • Experienta de lucru cu soft de management restaurant, reprezinta un avantaj.
  • Seriozitate si spirit de echipa

Descrierea companiei

Restaurant in TOP Tripadvisor Valea Prahovei , angajeaza sous chef cu experienta in bucataria internationala, pachetul salarial  include venituri nete de pana la 1500EUR/luna si cazare gratuit.

  • Interviu online
  • Care este preparatul realizat, de care sunteti cel/cea mai mandru (a)?