Nivel cariera

Entry (0-2 ani), Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză, germană

Adresa/ adresele jobului

Cluj-Napoca

Rolul presupune oferirea de sprijin departamentului central administrativ al msg Germania şi realizarea de operaţiuni financiare în colaborarea cu furnizorii.

Cerinţe:

Această oportunitate se adresează persoanelor specializate în realizarea de procese financiare, având o experienţa profesională de 3+ ani.

  • absolvent studii superioare în domeniul financiar/economic
  • experienţă în utilizarea unei soluţii SAP
  • persoană comunicativă, organizată, atentă la detalii, responsabilă
  • abilităţi de lucru în echipă şi interes pentru dezvoltare profesională
  • cunoştinţe de nivel avansat de limba germană şi engleză

Responsabilităţi:

  • gestionarea datelor cu privire la furnizori pentru a asigura consistenţa datelor
  • verificarea corectitudii facturilor ţinand cont de legislaţia în vigoare
  • înregistrarea facturilor în concordanţă cu reglementările comerciale şi fiscale
  • utilizarea diverselor interfeţe cu scopul de a automatiza procesul de înregistrare a anumitor facturi
  • gestionarea operaţiunilor privind cardurile de credit
  • pregătirea documentelor în vederea rambursării de TVA
  • reconcilierea de conturi şi generarea de rapoarte
  • comunicarea cu furnizorii şi cu departamentele în vedere clarificării informaţiilor şi identificarea de soluţii

Diversificarea şi creşterea complexităţii responsabilităţilor se realizează gradual, în concordanţă cu dezvoltarea abilităţilor şi asimilarea specificului de business. Astfel, există posibilitatea de a completa responsabilităţile iniţiale cu:

  • realizarea de înregistrări şi reconcilieri intercompany
  • gestionarea notificărilor de plată
  • oferirea de consultanţă pe teme legate de deductibilitate
  • facturarea diverselor costuri intercompany
  • procesarea listelor de plată şi realizarea de transferuri bancare
  • realizarea contabilităţii imobilizărilor
  • pregătirea datelor pentru închiderile de lună şi de an

În colaborarea cu msg vei beneficia de:

  • dezvoltarea competenţelor profesionale şi de soft-skills (sprijin în susţinerea de certificări, participarea la prezentări interne cu scopul de extindere şi împărtăşire a cunoştinţelor, traininguri de soft-skills etc.)
  • un program de lucru flexibil
  • creşterea progresivă a zilelor de concediu
  • asigurare privată de sănătate
  • activităţi sportive individuale şi în echipă
  • participarea la evenimente interne: msg Summer Nights, msg Team Fest, msg Heart Work