Responsabil sisteme informatice si baze de date

Nivel cariera

Entry (0-2 ani), Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză, franceză

Adresa/adresele jobului

Descrierea jobului:

Este responsabil de intretinerea si realizarea evolutiilor necesare pentru aplicatii informatice din cadrul Directiei Inginerie Apres-Vente.
Creeaza aplicatii / instrumente informatice ca raspuns la nevoile meseriilor din Directia Apres-Vente.

-Contribuie la îmbunătățirea performantei meseriilor din cadrul Directiei raspunzand nevoilor acestora în materie de aplicatii/instrumente informatice si de procese de baza, in colaborare cu pilotii de meserii;
-Analizeaza cerintele exprimate de meserii pentru evolutii sau realizare de noi instrumente informatice;
-Estimeaza timpul necesar realizarii acestor cerinte, exprima eventualele constrangeri si conditiile de reusita, comunica toate aceste elemente solicitantilor;
-Stabileste, impreuna cu solicitantii, forma finala a lucrarilor de realizat, planning, termene, jaloane, modul de colaborare si detaliile realizarii lucrarilor solicitate;
-Realizeaza productii de indicatori si rapoarte specifice pe diferite activitati, periodic sau punctual, conform solicitarilor ;
-Asigura intretinerea si/sau administrarea unor aplicatii conform perimetrului de responsabilitate alocat;
-Asigura suport utilizatorilor de aplicatii;
-Propune solutii de ameliorare sau adaptare a proceselor deja existente.

Profilul candidatului:

-Studii superioare;
-Cunostinte avansate de Excel si Acces;
-Constituie avantaj cunostintele de programare în Visual Basic for Application, SQL, HTML, Business Objects;
-Bune cunostinte de limba engleza si de limba franceza;
-Autonomie, capacitate de analiza si sinteza, initiativa, reactivitate si flexibilitate, lucru in echipa.