Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză, franceză

Adresa/adresele jobului

Salariu brut pe luna

100 - 200 €

Candidatul ideal

Cerinte
-Cunostinte de software de gestiune a instrumentelor de control, de masurare si incercari;
-Stapanirea metodelor de etalonare, verificare si calibrare a sistemului intern de masurare;
-Cunoasterea metodelor de verificare si etalonare (subler, micrometru, comparator, calibre);
-Capacitate de analiza si sinteza;
-Studii superioare tehnice;
-Experienta practica de minimum 1 ani in domeniul industriei auto/ calitate;
-Cunostinte avansate de limba engleza si franceza.

Descrierea jobului

Responsabilitati
I. Validare PPAP pentru furnizor:
-Efectueaza teste de asamblare pentru piesele reprezentative PPAP (EI validare) in linia de productie;
-Obtine aprobare in ceea ce priveste aspectul formatului vizual din partea departamentului Calitate;
-Furnizeaza rezultate ale validarilor PPAP pentru aprobarea finala PPAP prin ASQ;
-Valideaza PPAP furnizor.
II. Control la receptie:
-Defineste strategia de control la receptie adaptata riscurilor (piese noi sau critice), faza de urcare in cadenta, numarul de reclamatii, recurenta);
-Realizeaza si actualizeaza instructiunile de control la receptie;
-Valideaza tehnicile de masurare impreuna cu ASQ si furnizorul (in ceea ce priveste metoda si dispozitive de control);
-Supervizeaza verificarea pieselor conform instructiunilor de control la receptie;
-Solicita furnizorului si obtine rapoartele sau certificatele calitative ale componentelor atunci cand este necesar (certificat de material,rapooarte de control, rezultat Firewall, cresterea nivelulul de control in functie de rezultate).
III. Gestionarea reclamatiilor:
-Oficializeaza reclamatii pentru toate tipurile de reclamatii catre furnizor;
-Implementeaza instructiunile Firewall in cadrul companiei pentru componente;
-Prin metoda 8D, trateaza reclamatiile, valideaza planul de actiuni si eficienta, monitorizand reactivitatea furnizorului;
-Inscrie toate problemele de calitate provenite de la furnizor in aplicatia QSM-WISE;
-Identifica toate costurile interne si externe generate de o neconformitate furnizor le comunica catre Dep. Financiar pentru refacturare;
-Escaladeaza reclamatiile dupa caz (critice, sev, recurenta sau transversala);
IV. Suport modificare produs / proces:
-Participa si realizeaza documente pentru aprobarea dosarului PPAP in caz de modificare produs / proces (indiferent de cel care initiaza cererea: SOGEFI, furnizorul sau OEM).
-Aproba dosarul PPAP in caz de modificare produs / proces furnizor.
V. Evaluare performanta furnizor:
-Evalueaza performanta furnizorilor la nivel de fabrica pe baza: reclamatii (numar, gravitate, recurenta), reactivitate la 3D / 6D.;
-Stabileste si monitorizeaza planificarea anuala globala pentru audit furnizor.
-In baza analizei performantei furnizorilor include furnizorii locali in SIPP si valideaza rezultatele actiunilor.
VI. Gestiunea instrumentelor de control, de masurare si de incercari
-Inregistreaza si tine evidenta instrumentelor de masurare si control in activitatea zonei de receptie;
-Utilizeaza criteriile de acceptare definite de serviciul asigurare calitate;
-Gestioneaza periodicitatea verificarilor si etalonarilor;
-Realizeaza verificarile si etalonarile in functie de competentele sale;
-Gestioneaza verificarile si etalonarile efectuate de catre organisme exterioare agreate;
-Intervine cu opinii in activitatea de alegere a furnizorilor de aparatura de masurare;
-Previne departamentele in cauza de aparitia eventualelor anomalii constatate
-Pastreaza informatic evidenta mijloacelor de masurare, de control si de verificare;
-Verificare starea buna de functionare a mijloacelor de masurare.

#inovation#automotive#passion#jointhebest