Acest job nu mai este activ.

Nivel cariera

Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

București

Se recruteaza si din

Brașov, Iași, Constanța, Timișoara

Ne extindem Echipa!

În acest sens am lansat campania de angajare pentru câteva posturi de Reprezentant Medical, pentru medicamente, consumabile medicale, dispozitive și aparatură medicală, destinate atât cabinetelor medicale, cât și clinicilor și spitalelor private sau de stat.

Dacă aveți experiență de cel puțin 1-2 ani în vânzarea de dispozitive medicale și/sau de produse farmaceutice, așteptăm aplicațiile dumneavoastră.

PENTRU CĂ NE PLACE SĂ CONSTRUIM TEMEINIC, PE TERMEN LUNG, NU SE VOR ACCEPTA APLICAȚII PART TIME / PROIECTE

Dacă veți fi selectat vă veți ocupa cu implementarea Strategiei de vânzări a companiei, Politicii de Vânzare și Prețuri, fiind responsabil de îndeplinirea obiectivelor de vânzări și de menţinerea în cei mai buni termeni a relaţiei cu clienţii companiei.

Comunicarea directă cu toţi Reprezentanţii Medicali și cu Echipa Managerială.

Numărul mediu de clienţi ~ 70

Responsabilități:

- Activități de teren

1. aplică și urmăreşte rezultatele implementării politicii de vânzare și prețuri. Monitorizează prețurile și stocurile clienţilor companiei.

2. implementează campaniile promoţionale și proiectele de vânzări. Este responsabil cu urmărirea tuturor campaniilor dezvoltate de Companie precum și de activităţile imediat următoare acestora.

3. identifică oportunităţile de creştere a vânzărilor legate de potenţialul sau de recomandările pieţei.

4. participă la organizarea și desfăşurarea manifestărilor ştiinţifice

5. participă la licitaţii și selecţii de oferte

6. întreţine și dezvoltă relaţii profesionale cu toţi clienţii companiei, actuali sau potențiali

7. identifică problemele clienţilor legate de produsele Companiei(calitate,preţ,etc.) sau de procesul de vânzare și îi ajută în rezolvarea acestora

8. asigură prezența tuturor produselor în spitalele arondate, previne expirarea acestora în stocul clienţilor creând cerere din partea medicilor prin promovare continuă.

9. își dezvoltă lunar planuri proprii de acţiune în vederea eficientizării activităţilor de marketing și vânzare

10. păstrează în condiţii optime materialele promoţionale și răspunde pentru eventuala lor deteriorare

11. prezintă clienţilor materialele și campaniile promoţionale asigurându-se că acestea au fost profesionist introduse, înțelese și eventual negociază implementarea lor.

12. vizitează clienţii din teritoriu pe baza planificării întocmite anterior.

13. analizează nevoile clienţilor și formulează propuneri scrise pentru satisfacerea lor.

14. analizează eficacitatea activităţilor de marketing desfăşurate local.

15. informează imediat șeful direct cu privire la orice modificări în structura pieţei (clienţi, competitori) sau cu privire la activităţile de marketing desfăşurate de competiţie în teritoriu.

- Raportarea

Se realizează săptămânal, în format standardizat, folosind dispozitivele din dotare

1. update-ază soft-urile cu ultima versiune disponibilă

2. realizează la finalul fiecărei săptămâni de lucru un „Weekly Travel Plan” pentru săptămâna următoare de activitate

3. colectează informaţii pentru cartografierea clienţilor: structura organizaţiei, factori de decizie, sistemul de achiziţie, etc.

4. urmăreşte și informează cu regim permanent șeful direct cu privire la activităţile (licitaţii, manifestări ştiinţifice, etc.) desfăşurate în regiune sau cu implicarea clienţilor din regiune.

5. prezintă cu regim permanent șefului direct rapoarte privind activităţile concurentei ( campanii, prețuri, strategii, sponsorizări, simpozioane, etc.)

6. monitorizează vânzările zilnice și le prezintă șefului direct periodic (săptămânal, lunar, trimestrial).

7. analizează creanţele clienţilor și participă la recuperarea celor scadente

Cerințe

Studii superioare (studii medicale constituie un avantaj)

Experienta in imagistica poate constitui un avantaj

• Limba engleză (scris & vorbit)

• Cunoştinţe PC (pachetul Microsoft Office)

• Carnet de conducere fără antecedente înregistrate

• Cursuri de vanzari!

• De preferat vechime minim 2 ani într-un post similar

• De preferat experienţa de vânzări în regiune

Competențe necesare:

Tehnice:

• Planificarea afacerii(Business planning)

Identifică și raportează oportunitaăți de afaceri cu actualii sau potenţialii clienţi

• Vânzare

Susţinerea de prezentări personalizate de produse ţinând cont de nevoile strategice și de dezvoltare ale clientului

• Negociere

În mai mare măsura orientată către o apropiere de client planificată ţinând cont de variabilele existente

• Financiar

Folosirea argumentelor comerciale în prezentările de vânzări.

Înţelegerea terminologiei financiare

Comportamentale:

• atitudine proactivă

• spirit de echipă

• orientare către rezolvarea problemelor

• devotament pentru valorile și politica companiei

• construirea și menţinerea relaţiilor cu clienţii

Oferta noastră(bonusuri, beneficii)

Posibilitatea dezvoltării personale și profesionale într-un mediu dinamic și profesionist

Asigurare de viață și accident

Pachet salarial foarte competitiv

Condiții profesioniste de muncă (autoturism, telefon, laptop)

Bonusuri consistente(dublarea veniturilor salariale)

  • Interviu online
  • Mentionati va rog una dintre realizarile Dvs. remarcabile:
  • Ce credeti ca v-ar fi necesar pentru a indeplini cu succes solicitarile acestui post?
  • Unde va vedeti peste 5 ani?