Nivel cariera

Entry (0-2 ani), Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

5 Strada Fabricii, Cluj-Napoca

Salariu aproximativ brut oferit / luna in euro

1600 €

Scopul pozitiei:

Pozitia se subordoneaza direct Directorului de Vanzari Retail si are in subordine Reprezentantii de vanzari din Magazin. Rolul principal al Regional Sales Manager-ului este de a-si coordona echipele din zona alocata spre a-si atinge obiectivele de vanzari. Ca si Regional Sales Manager vei contribui la stabilirea strategiei de retail a companiei si vei asigura implementarea ei in aria alocata, contribuind astfel la indeplinirea strategiei de vanzari regionala. Vei asigura recrutarea, cresterea si dezvoltarea Reprezentantilor de Vanzari din Magazine ca adevarati profesionisti.

Care vor fi responsabilitatile tale?

1.       Strategie:

-       Vei asigura la nivel de zona implementarea cu succes a strategiei de vanzari si marketing, impunand oamenilor din subordine modalitati eficiente de lucru, in concordanta cu procedurile aprobate la nivel de companie.

-       Vei cauta proactiv oportunitati de dezvoltare a business-ului in regiune.

-       Vei urmari constant activitatea competitorilor din regiune si vei propune Directorului de Vanzari planuri si strategii agile de marketing si vanzari pentru combaterea acestora.

-       Vei urmari constant tendinte si preferinte de cumparare a clientilor si vei propune programe, actiuni si modificari de game de produse pentru a veni in preintampinarea acestora.

-       Vei initia permanent modele de eficientizare a activitatii de vanzari din zona ta de responsabilitate, initiative pe care le vei discuta cu Directorul de Vanzari in vederea aprobarii.

-       Vei executa si vei monitoriza permanent P&L ul pentru magazinele alocate.

-       Vei stabili obiectivele de business la nivel de magazin in functie de strategia comerciala a companiei.

-       Vei asigura o buna comunicare si colaborare in cadrul echipelor gestionate si intre departamente pentru a asigura succesul executiei strategiei de vanzari.

-       Vei rezolva operativ situatiile de criza care apar, angrenand cu urgenta departamentele de suport, astfel incat prejudiciile pentru companie sa fie minime, iar beneficiile sa fie maxime.

2.       Management:

-       Iti vei conduce echipele din cadrul magazinelor Vodafone Franacizate gestionate spre atingerea constanta a obiectivelor de vanzari prin exemple inspirationale, asigurandu-te ca acestea au directia si prioritatile clar stabilitie si comunicate pentru a obtine rezultate in acord cu obiectivele stabilite.

-       Vei fi direct responsabil de cresterea echipelor, incluzand aici training-uri, cursuri, planuri de succesiune, vei implementa actiuni de dezvoltare a abilitatilor de conducere ale Reprezentantilor din Magazin.

-       Vei recruta si vei dezvolta talente, asigurandu-te ca oamenii din subordine primesc suportul necesar pentru a-si atinge potentialul maxim. Iti vei sustine echipele prin feedback periodic si coaching.

-       Vei urmari, vei evalua si vei raporta asupra stadiului de realizare a obiectivelor echipelor de vanzari si, daca este cazul, vei lua masuri pentru eliminarea abaterilor de la standardele stabilite care ar putea avea impact negativ asupra activitatii.

-       Iti vei conduce si iti vei sustine echipele in procesele de schimbare necesare pentru atingerea obiectivelor companiei si departamentului.

-       Vei construi si vei mentine in cadrul echipelor gestionate un mediu de lucru care sa stimuleze si sa incurajeze o cultura a inaltei performante, asigurandu-se ca oamenii sunt motivati si implicati in atingerea obiectivelor de calitate si eficienta ale echipei:

    • Atingerea obiectivelor de performanta ale magazinelor;

    • Satisfacerea cerintelor clientilor cu profesionalism si printr-o atitudine de vanzari consultativa pentru a crea cea mai buna experienta pentru client.

-       Vei fi responsabil de management-ul performantei echipelor pe care le conduci.

3.       Buget:

-       Te vei asigura ca echipele tale beneficiaza de toate resursele necesare atingerii obiectivelor (logistica, oameni, bani, altele), semnalezi din timp eventualele deficiente si escalezi situatiile care necesita aporbarea unui nivel ierarhic superior.

-       Vei administra si vei monitoriza bugetele din aria ta de responsabilitate, conform nevoilor de business. Vei fi responsabil de executia si controlul cheltuielilor conform bugetului stabilit, obiectivelor departamentului de retail si regulilor stabilite.

4.       Brand:

-       Vei contribui la viziunea companiei, transformand magazinul Vodafone in cel mai bun loc pentru achizitionarea si testarea produselor si serviciilor din gama comercializata.

-       Te vei asigura ca identitatea brandului Vodafone in regiune este corecta in raport cu planurile de marketing.

-       Vei verifica modul de prezentare a promotiilor in desfasurare, prezenta materialelor publicitare si semnalizarea promotiilor corespunzator cu politica societatii.

Ce cautam?

-       Minim 2 ani experienta pe pozitie de Area Sales Manager / Director Regional in domeniul vanzarilor Retail.

-       Studii universitare.

-       Excelente abilitati de people management.

-       Capacitate de intelegere a unei afaceri si a mediului de business in care aceasta activeaza.

-       Deschidere catre nou, disponibilitate fata de clienti si echipa si orientarea spre solutii.

-       Atitudine consultativa si usurinta in relationarea interpersonala.

-       Capacitate de decizie rapida si de adaptare la schimbarea de situatii.

-       Abilitati de prezentare / vanzare / negociere.

-       Integritate si principii solide de etica profesionala.

-       Disponibilitate pentru deplasare.

-       Permis de conducere categoria B.

-       Cunostinte bune de limba engleza.