Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani), Executive (>10 ani)

Adresa/ adresele jobului

București

Candidatul ideal

- studii superioare – Facultatea de litere/Facultatea limbi si literaturi straine
(experienta ca redactor sef sau coordonator de redactie constituie un avantaj)
- cunoscător la nivel avansat a limbii engleze (scris și vorbit)
- cunostinte avansate in operare PC – Word, QuarkXpress
- iubește cărțile, are respect pentru oameni
- persoană onestă, energică, cu gândire pozitivă, amabilă și eficientă, punctuala, cu
încredere în sine, cu spirit de echipă și atentie la detalii, dedicata muncii si dornica sa evolueze in cariera

Descrierea jobului

1. realizeaza planul editorial anual împreună cu directorul general
- culege informații din piață pentru dezvoltarea planului editorial și urmărește
realizarea acestuia
- propune titluri și colecții noi
2. coordoneaza și supervizeaza activitatea echipei redacționale
- traseaza zilnic/saptaminal sarcini de lucru subalternilor (stabileste un plan scris al
jobului trasat fiecaruia)
- monitorizeaza zilnic/sau de trei ori pe saptamina activitatea lor
3. traseaza sarcini pentru colaboratori/traducatori, evalueaza materiale de la
colaboratori (le accepta sau respinge)
4. stabileste și menține relațiile cu partenerii interni și externi ai editurii (autori,
traducători, ilustratori, edituri internaționale), identifica colaboratori noi și
dezvolta rețeaua actuala cu parteneri noi, sprijină negocierea contractelor cu
aceștia