Acest job nu mai este activ.

Nivel cariera

Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

București

Curtea Veche Publishing angajează redactor de carte.

Cerințe:

- studii superioare (de preferință Litere, Limbi Străine, Filozofie, Psihologie, Istorie)

- experiență profesională de cel puțin șase ani dobândită într-o editură importantă din România

- cunoștințe temeinice de limba română (lexic, ortografie, gramatică, stil)

- cunoașterea unei limbi străine de mare circulație, de preferință engleza (cunoașterea altor limbi străine este un avantaj)

- cultură generală peste medie (literatură, istorie, geografie, arte plastice, muzică etc.)

- ușurință în exprimarea scrisă și orală

- abilități de comunicare cu persoanele implicate în fluxul editorial

- cunoașterea temeinică a programului Microsoft Word

- atitudine proactivă, spirit de echipă, spirit de răspundere, inițiativă

Responsabilități:

- redactarea manuscriselor originale și a traducerilor conform normelor de editare generale; prin redactare se înțelege finisarea, în conținut și formă, a unor manuscrise destinate publicării;

- elaborarea textelor de prezentare și promovarea a cărților și a autorilor pentru coperte, cataloage, pagini web

- evaluarea manuscriselor propuse pentru publicare

  • capacitatea de evaluare a redactarilor
  • bun de tipar

    Beneficii:

    - pachet salarial atractiv

    - program de lucru flexibil orientat pe termenul de predare, și nu pe prezența zilnică la birou