Acest job nu mai este activ.

Nivel cariera

Entry (0-2 ani), Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

București

Descrierea organizaţiei:

Prin serviciile noastre oferim o familie copiilor ajunşi în dificultate, îi ajutăm să îşi clădească un viitor şi contribuim la dezvoltarea comunităţilor în care ei trăiesc.

Descrierea postului:

Psihologul evaluează şi asistă în plan psihologic copiii si tinerii din cadrul Programului SOS Bucuresti şi deruleaza activităţi de consiliere individuala şi de grup.

Principalele responsabilităţi:

  • Evaluează şi reevaluează periodic, din punct de vedere psihologic, toţi copiii şi tinerii din cadrul Programului Bucuresti, inclusiv în cadrul procesului de admisie a unor noi beneficiari;
  • Întocmeşte şi monitorizează planurile de intervenţie specifică pentru nevoile emoţionale ale copiilor şi tinerilor;
  • Aplică teste psihologice pentru stabilirea nivelului de dezvoltare psihologica, interpretează datele obţinute şi face recomandari;
  • Realizează un plan individual de recuperare psihologică pentru fiecare copil si tanar şi documentează riguros activităţile şi progresele copiilor în urma diverselor intervenţii;
  • Se implică în menţinerea şi dezvoltarea de parteneriate cu diverşi specialişti (terapeuţi, neuropsihiatri etc.) sau instituţii care constituie o resursă pentru stabilitatea emoţională a copiilor şi adolescenţilor;
  • Acordă sprijin direct, în casele familiale, către părinţii sociali/asistenţii familiali în vederea creşterii capacităţii acestora de a stabili limite şi de a gestiona şi modela comportamentul copiilor/tineriloror (inclusiv pentru copiii cu ADHD); Initiaza programe de dezvoltare a abilitatilor socio-emotionalele ca programe de preventie/programe de interventie pentru copiii cu probleme comportamentale;
  • Realizeaza sedinte de consiliere psihologica cu copiii si tinerii Programului Bucuresti;

Cerinţe:

Competenţe:

- Studii superioare încheiate în domeniul psihologiei (licenţă);

- Membru în Colegiul Psihologilor din România

- De preferat minim 3 ani de experienta în servicii pentru copii / adolescenţi;

- Cunoştinţe de legislaţie în domeniul protecţiei copilului;

Abilităţi:

- Rabdare, empatie şi bucurie de a lucra cu copii şi adolescenţi;

- Om de echipă, orientat către rezolvarea de probleme; simţ de răspundere;

- Excelente abilităţi de comunicare la nivel individual şi de grup;

- Flexibilitate, spirit de iniţiativă

- Abilităţi de consiliere / formare;

- Capabil să îşi gestioneze timpul şi să lucreze sub presiune