Limbi vorbite

engleză, germană

Adresa/ adresele jobului

41 Strada Aurel Vlaicu, Mediaș

DESCRIEREA JOB ului:

Este responsabil de gestionarea proiectelor in conformitate cu termenele si bugetul alocat fiecarui proiect, planificand si organizand resursele si personalul.

Urmareste finalizarea tuturor detaliilor proiectului, stabilind obiectivele si datele de finalizare, delegand sarcini echipei, identificand impreuna cu echipa orice potential risc care ar afecta succesul proiectului.

Nu in ultimul rand, este responsabil de finalizarea sarcinilor proiectului in concordanta cu planul aprobat si raporteaza catre conducere, progresele proiectului si eventualele riscuri si constrangeri aparute.

RESPONSABILITATI:

Ocupantul postului este responsabil pentru obtinerea de rezultate, deci trebuie sa se asigure permanent ca el si echipa sa sunt pe calea cea buna. In acest sens, se asigura ca urmeaza procesul standard, constituit din urmatoarele obiective principale:

Initierea proiectului- verificarea fezabilitatii si definirea bugetului, echipelor si resurselor.

Planificarea – stabilirea telurilor, definirea rolurilor si programarea sarcinilor. Diagrama Gantt este unul din instrumentele folosite pentru evidentierea visuala a planului dpdv temporal, a responsabililor si a sarcinilor.

Realizarea – desfasurarea proiectului

Monitorizarea si verificarea – urmarirea progreselor proiectului

Incheierea/inchiderea – evaluarea succeselor si provocarilor obtinute ca sursa de informatii pentru proiectele viitoare.

Responsabilitatile ce decurg pentru indeplinirea obiectivelor de mai sus:

  • Coordoneaza resurselor interne si a furnizorilor pentru realizarea fara sincope a proiectului.

  • Asigura ca toate detaliile proiectului sunt livrate la timp, respectand scopul si bugetul organizatiei si cerintele clientului.

  • Planifica sarcinile si termenele de indeplinire a acestora conform cerintelor agreate.

  • Asista in definirea scopului si obiectivelor proiectului, implicand toate persoanele responsabile si interesate in acesta.

  • Selecteaza, conduce si motiveaza echipa responsabila pentru ducerea la indeplinire a proiectului,

  • Asigura disponibilitatea resurselor si aloca sarcinile de indeplinit.

  • Dezvolta planul detailat al proiectului ca baza pentru urmarirea si verificarea pregreselor.

  • Gestioneaza schimbarile survenite scopului , programului si costurilor proiectului folosind tehnici potrivite.

  • Masoara performantele proiectului utilizand unelte si tehnici potrivite.

  • Urmareste desfasurarea proiectului pentru a se asigura ca este conform programului si bugetelor.

  • Raporteaza si informeaza conducerea de cate ori este cerut sau este nevoie.

  • Gestioneaza relatia dintre client si toti membrii implicati in proiect.

  • Implementeaza/aplica managementul riscului pentru minimizarea riscurilor

  • Stabileste si mentine relatiile cu furnizorii.

  • Se intalneste cu clientul pentru stabilirea si clarificarea cerintelor detailate ale proiectului.

  • Delega sarcini ale proiectului in functie de pregatirea si experinta profesionala/ coordoneaza munca echipei si delega sarcinile persoanelor potrivite in executia acestora.

  • Urmareste performantele proiectului special pentru analizarea desfasurari cu succes pe termen scurt si lung a termenelor si obiectivelor

  • Pastreaza concordanta bugetata a obiectivelor proiectului si ajusteaza constrangerile pe baza analizelor financiare.

  • Foloseste si isi dezvolta continuu abilitatile de conducere.

  • Participa la conferinte si training uri pentru mentinerea eficientei

  • Indeplineste sarcini complementare atunci cand este cazul/cand I se cere.

  • Dezvolta rapoarte tabelare, grafice si harti de procese pentru a documenta cerintele si evolutia proiectului.

Cerinte postului:

  • Pregatire universitara in domeniul tehnic sau tehnico economic.

  • Experienta dovedita ca project manager - preferabil in domeniul constructiilor de masini /confectii metalice / automotive.

  • Cunostinte tehnice solide si practica dovedita in industria constructiilor de masini /confectii metalice / automotive.

  • Abilitati avansate de comunicare scrisa si verbala in relatiile interne si cu clientii.

  • Abilitati organizatorice avansate incluzand atentia la detalii si sarcini multiple.

  • Cunostinte solide in Microsoft Office – constituie un avantaj cunostintele CAD/CAM

  • Cunoastere la nivel mediu scris/vorbit a limbii engleze sau germane.

Ce sa astepti:

  • Salariu motivant

  • Sa conduci o echipa de proiect care va lucra sub presiune pentru indeplinirea intr un timp strans si la maximum de calitate a sarcinilor.

  • Marea parte a timpului de lucru o sa-l petreci in birou dar, o sa vizitezi periodic clientii si o sa participi impreuna sau nu cu echipa, la intalniri cu furnizori/clienti pentru verificarea stadiilor proiectului sau rezolvarea constrangerilor aparute.