Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani), Executive (>10 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

Timișoara

Salariu aproximativ brut oferit / luna in euro

800 €

Candidatul ideal

- Persoana responsabila pentru munca efectuata
- Persoana cu spirit tehnic
- Cunostinte bune de operare calculator
- Persoana foarte ordonata, cu atentie distributiva
- Bun coleg, care detine abilitati foarte bune de comunicare interna
- Capabil sa ia decizii independent
- Constituie un mare avantaj daca a mai lucrat anterior in ERP-uri de productie
- Consituie un foarte mare avantaj daca a mai lucrat anterior in industria de mase plastice, respectiv daca are cunostinte de injectie de mase plastice.
- Constituie un avantaj daca cunoaste procedurile industriei automotive
- Persoana dinamica si flexibila, care se poate adapta la un mediu dinamic si variabil
- Cel putin studii medii (bacalaureat)

Descrierea jobului

- verifica comenzile de vanzare de la compartimentul comercial
- verifica stocurile de produse finite
- planifica productia de serie pe fiecare masina in parte
- planifica probele atat pentru matriterie cat si pentru injectie si se asigura de existenta resurselor necesare.
- Anunta activ si univoc compartimentul calitate pentru planificarea de repere care intra pentru prima data in productia de serie.
- Alerteaza ori de cite ori definirile de articol, de matrite sau de utilaje nu sunt conforme cu realitatea sau nu sunt deloc si se ingrijeste ca acestea sa fie aduse in forma corecta si completa.
- Nu permite planificarea de niciun fel daca definirile nu sunt conforme cu regulile companiei.
- Decide asupra marimii loturilor de productie in conformitate cu agrementele incheiate cu clientii si cu regulile interne Interpart Production.
- Se ingrijeste ca planificarea sa fie facuta in asa fel incat sa se creeze o eficienta cat mai mare respectiv un consum de resurse cat mai mic.
- Tine cont in planificare de toti factorii care influenteaza consumul de resurse (schimbarea productiei in functie de materiale, de reglorii disponibili, de probele de efecutat, de existenta resurselor de orice natura)
- Va introduce toate comenzile de productie in sistemul ERP al companiei
- Isi insuseste toate conventiile pe care la are compania cu clientii, privitoare la stocuri, livrari minime, stocuri minime – maxime.
- Isi insuseste modul de lucru al softului – Proses
- Isi insuseste cunostinte elementare de injectie de mase plastice astfel incat sa poate discerne intre masini, matrite, procese de pregatire a materialelor , timpi de productie etc.
- Isi insuseste cunostinte de baza despre materiale, despre furnizorii acestora, despre elemente logistice cum ar fi termene de livrare, de depozitare, cantitati minime – maxime de livrare
- Isi insuseste parcul tehnologic Interpart Production astfel incat sa cunoasca ce matrite pe ce masina merg, bineinteles cu sprijinul softului .
- Isi insuseste modul de aflare (proses sau alte surse) al necesarului de periferice pentru fiecare produs in parte, mai ales partea de uscare, mori, termoregulatoare etc.
- Tine legatura cu toate compartimentele de productie astfel incat sa fie informat la zi de disponibilitatea sau indisponibilitatea masinilor de injectie, a matritelor si a perifericelor.
- Tine legatura cu managerii de productie pentru a sti exact cati operatori sunt disponibili.
- Se intereseaza permanent de resursele necesare procesului de productie astfel incat sa planifice doar acele repere care pot fi efectiv produse respectiv pentru care sunt disponibile toate resursele necesare.
- Tine permanent legatura cu compartimentul comercial si se intereseaza de evolutia vanzarilor respectiv a comenzilor de vanzari
- Tine legatura cu managerul de achizitii si cu cel de logistica pentru a se asigura ca materialele planificate a fi consumate in productie exista la cantitatea si calitatea necesara.
- Ii alerteaza pe toti ce implicati, ori de cate ori procesul de productie, respectiv de planificare al productiei este obstructionat din orice motiv
- Reactioneaza la disfunctiile productiei si replanifica productia necesara in baza informatiilor (dupa caz chiar si in afara orelor de program regular)
- Tine permanent legatura cu managerul de productie si il informeaza curent despre evolutia si starea planificarii
- Alerteaza managerul de productie de orice disfunctie cerand instructiuni pentru situatiile in care nu stie ce sa faca.
- Participa la sedinta operationala de dimineata, anunta in cadrul acestei sedinte tot ce nu a functionat conform planificarii, astfel incat fiecare manager de proiect sa fie atentionat despre nerespectarea planului de productie, isi procura in cadrul acestei sedinte toate informatiile de care are nevoie pentru planificarea imediata, inclusiv despre probe, materiale, urgente , volume etc.
- Va intocmi rapoartele care vor fi cerute de catre managerul de productie de catre managerul financiar sau administratorul companiei .
- In cazul in care din sistemele companiei nu poate sa isi dea seama daca resursele necesare productiei sunt disponibile va face proprii investigatii pentru a se asigura ca poate planifica sau nu un reper in productie (verificare de stocuri fizice, intrebari directe la diferiti colegi de la comercial, logistica sau productie etc.)
- Tine permanent legatura cu compartimentul comercial, achizitii si logistica pentru a stii in amanunt si cu acuratete necesarul de produs, resursele disponibile si necesarul de livrat cu datele si cantitatile aferente.
- Indeplineste si alte activitati pe care le primeste dupa caz de la managerul de productie

INTERPART PRODUCTION  SRL-
Companie romano-elvetiana care activeaza in industria de mase plastice, matriterie si montaj si care produce 70% pentru industria automotiva europeana,
- peste 250 de angajati,
- toti clientii companiei sunt clienti multinationali,
- firma este certificata ISO TSstandard international pentru furnizorii din industria automotiva,
- firma creste de la an la an cu cel putin 20% dublandu-si afacerile un ultimii 3 ani,
-firma este utilata foarte modern cu tehnologie noua in proportie de 80 % din Germania, urmarind cultura germana si se dezvolta foarte mult si prin interactiunea intensa cu partenerii sai de cultura elvetiana germana dar si americana.