Detalii loc de munca

Planificator materii prime (fara experienta)

Angajeaza Premium Talent
Nivelul carierei
Entry (0-2 ani)
Tip job
Full time
Limbi vorbite
Engleză - Avansat
* toate limbile sunt obligatorii
Posturi disponibile
2

Pentru clientul nostru, companie multinationala din industria de automotive, recrutam Planificator materiale prime.

Descriere post

  • Comunica si pastreaza contactul cu furnizorul in vederea asigurarii fluxului de materii prime si materiale
  • Inregistreaza si urmareste comenzile de aprovizionare din punct de vedere al datelor de livrare, cantitatilor in sistemul informatic
  • Informeaza furnizorul asupra oricaror modificari aparute in graficele de productie
  • Stabileste actiunile necesare in vederea respectarii termenelor de livrare, in corelare cu seful departamentului de aprovizionare si planificare
  • Propune şi ia măsuri concrete de reducere a costurilor cu aprovizionarea materiilor prime şi a materialelor, mentine sub control costurile de transport, monitorizeaza rata de livrari speciale si are obiectiv eliminarea lor
  • Mentine si controleaza stocul de siguranta in raport cu cerintele companiei
  • Intocmeste situatii si rapoarte referitoare la performanta companiei in raport cu furnizorii: performanta la livrare, rata de incidente logistice, analiza costurilor exceptionale, nivelul stocului de siguranta, alte rapoarte referitoare la activitatea de aprovizionare, transport, vama
  • Asigura buna functionare a sistemului de comunicare electronic (EDI) cu furnizorii
  • Intretine datele in sistemul SAP (parametrii sistem, monitorul de mesaje, comenzile la furnizori, conditii comerciale, formulare, preturi de achizitii, etc)
  • Lanseaza red alert intern sau extern in situatiile critice cauzate de lipsa materialelor cu potential de oprire linie intern sau la client
  • Genereaza si pune la dispozitia furnizorilor un forecast periodic; analizeaza deviatiile dintre cantitatile prezise si cele comandate, cauta si gaseste motivele reale pentru aceste diferente

Cerinte:

  • absolvent/student al unei facultati tehnice, manageriale sau economice;
  • cunostinte avansate de limba engleza, limba germana constituie un avantaj;
  • foarte bune cunostinte MS-Office, in special Excel;
  • cunostinte SAP constituie avantaj;
  • gandire analitica si structurata;
  • abordare sistematica si atentie la detalii;
  • stil de lucru exact, independent, orientat spre rezultate;
  • personalitate comunicativa si orientata spre munca in echipa;
  • capacitate de gestionare a situatiilor neprevazute, cautare de solutii rapide.

Beneficii acordate

Medical
Abonament servicii medicale
Dezvoltare
Team-building
Traininguri de specializare
Financiar
Prime de sarbatori
Tichete de masa
Conditii de lucru
Telefon mobil
Laptop