Limbi vorbite

engleză

Adresa/adresele jobului

Salariu brut pe luna

430 - 500 €

Ce face ospătarul?

Principalele atribuții ale ospătarului sunt:

  • Pregătirea salonului pentru servire
  • Primirea clienților
  • Interpretarea exigențelor gastronomice ale clientelei
  • Promovarea și vânzarea produselor și serviciilor restaurantului
  • Servirea mâncărurilor și băuturilor
  • Asistarea clientului în timpul serviciului și rezolvarea eventualelor reclamații
  • Încasarea contravalorii serviciilor prestate
  • Debarasarea spațiului de servire

 Ce trebuie să știe?

  • Să aibă noțiuni despre preparatele culinare și băuturi
  • Să știe normele de igienă alimentară
  • Să aibă cunoștințe de limbi străine, suficiente pentru a înțelege ce-i cere clientul și a descrie preparatele din meniu
  • Să știe care sunt pretențiile și obiceiurile diferitelor segmente de clientelă în funcție de naționalitate, vârstă, grup de apartenență etc.
  • Să știe care sunt specialitățile locale, tradiționale și cele pe care le promovează unitatea
  • Să cunoască tipurile de vin și de băuturi în general
  • Să știe normele de comportament specifice
  • Să cunoască tehnicile de promovare și vânzare.

Ce trebuie să știe să facă?

  • Să facă față unei activități care cere abilități manuale și rezistență fizică
  • Să facă față unei activități sub presiune, reacționând corect și rezolvând situațiile stresante
  • Să înțeleagă exigențele clienților
  • Să aibă abilitățile practice necesare efectuării diferitelor servicii în funcție de cerințele organizației
  • Să colaboreze cu echipa de lucru
  • Să vorbească în limbile străine aferente segmentelor preponderente de clientelă
  • Să vândă produsele și serviciile unității.