Limbi vorbite

engleză, română

Adresa/adresele jobului

Recrutez candidati dispusi sa se relocheze

Da

Acest anunt este inactiv, însă puteți trimite în continuare CV-ul Dvs. la aceasta companie

DESCRIEREA POSTULUI: Persoana responsabila logistic va comunica cu reprezentantii societatilor comerciale pentru realizarea comenzilor produselor din import . Va avea activităţi de gestionare a documentelor necesare intocmite conform legislatiei in vigoare; detine responsabilitatea evidentei operatiunilor de import a marfurilor de la furnizorii declaratii mediu.

RESPONSABILITĂȚI:
- Gestionarea cat mai buna a resurselor care ii revin;
- Asigurarea evidentei si intocmirii formalitatilor specifice inclusiv printarea si
indosarierea lor – contracte clienti, parteneriate, comenzi, facturi, avize, CMR, NRM, Packing List etc;
- Asigurarea comunicarii necesare pentru realizarea comenzilor externe, cu furnizorii externi, predare si preluarea documentelor de la acestia (procese verbale, facturi, foi de parcurs, etc); gestionarea situatiilor critice, deschidere in abordarea potrivita a discutiilor cu cei implicati si orientare spre solutionare;
- Urmarirea comenzilor de transport de la furnizori pana la livrarea produselor la depozitul nostru
-  Realizarea si urmarirea inventarului produselor, si, prin sondaj, asista la receptia produselor din Import si realizeaza inspectia ABG – pentru produsele bio; informeaza prin raport scris eventualele neconformitati
-  Pastreaza contactul cu furnizorii de servicii de transport intern sau extern, sau cu furnizorii de servicii specifice (comisionari vamali, colaboratori), negociaza si recomanda efectuarea platilor catre acestia.
-  Planifica si optimizeaza operatiunile de transport marfuri, in scopul aprovizionarii sau/si livrari
-  Raspunde pentru planificarea, organizarea si efectuarea aprovizionarii si livrarii marfurilor in conditiile si termenii stabiliti (documente insotitoare, rute de transport, respectare termene)
-  Pastreaza legatura cu furnizorii externi si cu transportatorii in vederea remedierii neconformitatilor si/sau pentru aplicarea procedurilor agreate in legatura cu produsele deteriorate pe timpul preluarii, transportului si/ sau depozitarii intermediare in depozitele transportatorului
-  Cauta periodic, in mod activ, solutii de transport eficiente consultand atat Bursa de transporturi cat si site-uri internationale atat pentru transporturi obisnuite cat si pentru transporturi speciale ( temperatura controlata etc)
- Traduce etichetele produselor din limba engleza in limba romana in vederea etichetarii corespunzatoare conform legislatiei din UE si din Romania
-  Intocmeste urmatoarele formulare si raportari:
- Evidenta promotiilor speciale
- Date logistice produse noi
- Formulare modificare prêt

- Formulare promotii speciale
- Raport vanzari_stocuri_comenzi
- Intocmirea declaratiilor de mediu

CERINȚE:
1. Abilități de lucru pe calculator (MS OFFICE);
2. Persoana organizata atenta la detalii
3. Flexibilitate si dorinta de invatare prin implicarea in activitati diferite, (interes
pentru vederea de ansamblu, deschidere la identificarea diverselor solutii si
de noi oportunitati).
4. Orientare spre rezultate concrete pentru îndeplinirea obiectivelor stabilite,
capacitatea de adaptare la nevoile in schimbare ale programului aflat in
dezvoltare.
5. Studii superioare; engleză avansat .

BENEFICII:
1. Salariu de bază conform contractului individual de muncă, tichete de masa;
2. Sustinerea din partea organizatiei in dezvoltarea personala si profesionala
prin participarea la diferite evenimente, workshopuri si cursuri;
3. Serviciu intr-o zona centrala a Bucurestiului,usor accesibil, mediu de lucru
placut