Nivel cariera

Entry (0-2 ani), Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

Cluj-Napoca

Salariu aproximativ brut oferit / luna in euro

1359 €

Cerinte:

  • Studii superioare cu profil economic sau informatic-economic;
  • Experienta in munca de minim 2 ani;
  • Capacitate de analiza si sinteza, acuratete, rezistenta la stres;
  • Abilitatea de a lucra multitask si de a respecta deadline-urile;
  • Abilitati de invatare / asimilare peste medie;
  • Cunostinte de Business English, in special limbaj bancar;
  • Constituie un avantaj : cursuri ACCA, CFA; certificare a cunostintelor de limba engleza tip BEC, CPE sau CAE etc.

Responsabilitati:

  • Elaborarea de raportari IFRS a portofoliului de credite al BT, si la nivel de grup ;
  • Elaborarea si gestionarea rapoartelor privind situatia portfoliului de credite, cerute de BNR, de auditori interni si externi ai BT, si la nivel de grup.

Beneficii:

  • Oportunitatea de a lucra pentru un brand romanesc de top;
  • Pachet de beneficii atractiv;
  • Ocazia de a face parte dintr-o echipa tanara si entuziasta;
  • Traininguri de pregatire si perfectionare profesionale;
  • Oportunitati de dezvoltare a carierei.

Descrierea companiei

Banca Transilvania (BT) este Banca Oamenilor Intreprinzatori din Romania. Banca se claseaza pe pozitia a 3-a in topul bancilor din Romania, in functie de active. Misiunea Bancii Transilvania este aceea de a sprijini dezvoltarea mediului de afaceri, prin produse si servicii inovatoare, oferite cu profesionalism.

Istoria BT a inceput in Cluj-Napoca, in 1994, la initiativa unor oameni de afaceri din Cluj. Ideea a fost aceea de a crea o banca locala, un brand de Cluj. Spiritul antreprenorial al fondatorilor a determinat consolidarea pozitiei Bancii Transilvania, intr-o prima etapa in Cluj si, ulterior, la nivel regional si national. Banca si-a orientat la inceput activitatea spre sectorul IMM si, datorita cererii pietei, in scurt timp aceasta a inceput sa se dedice si domeniului retail. In anul 1997, Banca Transilvania a devenit prima institutie bancara din Romania, care a fost cotata la Bursa de Valori Bucuresti.

Strategia bancii este sustinuta de actionari puternici, precum: Banca Europeana pentru Reconstructie si Dezvoltare, care detine 15% din capitalul social si IFC - Divizia de investitii a Bancii Mondiale.