Nivel cariera

Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/adresele jobului

Salariu aproximativ brut oferit / luna in euro

1000 €

RISC / Recuperari Creante / Executare Retail

Obiectivul / misiunea postului  Indeplineste activitati administrative necesare pentru gestionarea tuturor solicitarilor interne si externe incluzand in principal centralizarea, procurarea documentelor si informatiilor ce privesc documente, extrase de cont, calcule de creanta / dobanda legate de expertize contabile, solicitari instante / clienti / autoritati / alte departamente ale bancii.

Responsabilitati principale

Primeste, centralizeaza si repartizeaza catre departamentele implicate toate solicitarile ce privesc informatii legate de calcul de creanta / dobanda, incasari, mod de rambursare, istoric dosar executare, documente: contract de credit/ grafic de rambursare / extrase de cont / notificari de diverse forme / documente din dosarul de executare.

Asigura evidenta lucrarilor, centralizeaza documentele primite de la Birourile Executorilor Judecatoresti, sau alte departamente interne ale bancii, precum si clienti sau orice alte institutii externe (experti judiciari, avocati, instante)

Asigura din partea Bancii colaborarea si comunicarea cu Expertii Contabili, clienti, avocati, alte institutii, pentru rezolvarea solicitarilor primite precum si orice problema legata de aceste solicitari.

Colaboreaza cu sucursalele si alte departamente interne pentru indeplinirea actiunilor necesare in vederea  rezolvarii solicitarilor primite

Intocmeste, actualizeaza si monitorizeza rapoartele privind fiecare dosar deschis pentru solicitarile primite si raporteaza lunar situatia dosarelor pentru aceste solicitari. Urmareste ducerea la indeplinire a tuturor taskurilor si informarea managementului asupra implementarii / transmiterii acitunilor/informatiilor. Informarea managementului se va face trimestrial pentru toate dosarele primite in lucru.

Contacte si relatii de afaceri

  • Interne: Unitatea Risc, Divizia Juridica, Divizia Contabilitate, Divizia Logistica, BPO

Externe: Instante judecatoresti, Experti judiciari, Biroul Executorului Judecatoresc, Debitorii BROM, Organ de Executare Fiscala, alte entitati implicate in procesul de executare silita

Cerintele postului

  • Educatie: studii superioarerofil economic

 Limbi straine: engleza nivel mediu

 Experienta profesionala: minimum 1 an in institutii bancare

 Abilitati/ cunostinte specializate: Abilitati utilizare MsOffice nivel mediu (Word, Excel)

 Competente: abilitati de comunicare oral si scris, capacitate de decizie, initiativa, rezistenta la stres, capacitate de negociere, managmentul conflictelor