Acest job nu mai este activ.

Ofiter Bancar Sector Credite Retail in Dificultate

Nivel cariera

Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

București

Obiectivul / misiunea postului: Efectuarea corecta si la timp a operatiunilor necesare in vederea desfasurarii in bune conditii a activitatiilor alocate Sectorului Credite Retail in Dificultate

Responsabilitati principale:

  • Monitorizeaza procesul ce trebuie urmat de catre banca in cazul creditelor pentru care clientii au depus Notificari de Dare in plata a imobilelor aduse in garantie;
  • Efectueaza corect si la timp operatiunile stabilite in fluxul aplicat creditelor pentru care s-a primit Notificare de dare in plata;
  • Evalueaza cererile de incheiere a acordurilor de plata si intocmeste documentatia necesara in cazurile in care se primeste aprobare in acest sens;
  • Monitorizeaza creditele retail pentru care s-au incheiat acorduri de plata si acorda suportul necesar in vederea rezolvarii diverselor solicitari referitoare la aceste intelegeri de plata;
  • Monitorizeaza creditele restante cu propuneri de restructurare propuse de echipa de colectare interna / agentii de colectare;
  • Efectueaza investigatiile necesare in vederea aprobarii/respingerii solicitarilor de radiere a informatiilor negative transmise la Biroul de Credit / Centrala Riscului de Credit;
  • Furnizeaza informatiile necesare pentru a raspunde solicitarilor primite de la clienti / ANPC / alte institutii referitoare la istoricul de plata, sume datorate, istoricul actiunilor de colectare intreprinse pentru recuperarea sumelor datorate, in termenele stabilite conform reglementarilor interne;
  • Intocmeste evidentele sau rapoartele necesare / solicitate.

Contacte si relatii de afaceri:

Interne:

  • Reprezentanti ai Bancii.

Externe:

  • Case de avocatura colaboratoare / avocati / consilieri juridici externi;
  • Clienti ai Bancii.

 Cerintele postului:

  • Educatie: Studii superioare juridice;
  • Limbi straine: Engleza – nivel mediu;
  • Experienta profesionala: experienta de minim 12 luni in domeniul bancar;
  • Abilitati/ cunostinte specializate:
      • Cunostinte MS Office nivel avansat;
      • Atentie la detalii;
      • Managementul timpului;
      • Rezistenta la stres;
      • Organizare;
      • Rezolvarea problemelor;
      • Comunicare eficienta – scris si verbal.