Nivel cariera

Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

București

Divizia Operatiuni/Dept. Plati Electronice/Sector Plati Valuta

ObiecObiectivul/misiunea postului

Procesarea tranzactiilor in valuta reprezentand ordine de plata simple  derulate atat pe teritoriul Romaniei, cat si in strainatate, emise de clientii nostri in favoarea clientilor altor banci. Onorarea unor plati externe prin emiterea de file cec in valuta, precum si decontarea fielor cec depuse la incasare de clientii BROM. Raportarea la BNR a formularelor DPE/DIE ale clientilor, in baza normelor emise BNR

Responsabilitati principale

  • Procesarea OP emise- Monitorizarea, controlul si procesarea ordinelor de plata dispuse de clientii BROM (incl. conturi Loro), conform instructiunilor dispuse de acestia.
  • 2 Procesare platilor prin emiterea de file cec in valuta- Procesarea ordinelor de plata ale clientilor prin emiterea de file cec in valuta trase pe anumite conturi BROM de correspondent
  • Raportari BNR- Intocmirea, verificarea si transmiterea la BNR a raportarilor formularelor DPE/DIE aferente tranzactiilor de valori mai mari de 50000EUR apartinand clientelei BROM
  • Reconcilere contabila (plati, cecuri in valuta)- Reconcilierea valutara zilnica a comisioanelor si spezelor bancare percepute de bancile corespondente in legatura cu tranzactiile (inclusiv file cec in valuta) dispuse de clientii BROM.
  • Corespondenta bancara externa- Investigatii necesare in cazul confirmarii, nefinalizarii sau refuzurilor la plata si intocmirea mesajelor SWIFT aferente (MT199, MT195, MT196, MT199, MT192, MT999, MT495, MT496, MT499).
  • Confirmare autenticitate specimene semnaturi la extern- La cererea bancilor corespondente, coordonatorilor si managerilor din reteaua BROM, intocmeste mesajele SWIFT privind confirmarea specimenelor de semnaturi autorizate ale personalului bancar sau reprezentantilor persoane fizice sau juridice apartinand clientelei BROM sau clientelei altor banci

Contacte si relatii de afaceri

  • Interne:

-Manager, Director Divizie, Supervisor Sector Plati Valuta,

-Dept. Trezorerie Back Office, Dept. Contabilitate si Control Financiar, Dept. BPO, Divizia Conformitate,

-Divizia IT/Sector Helpdesk, Coordonatori si ofiteri bancari tranzactii clientela din reteaua de sucursale.

  • Externe:

- ARB, IBR, corespondentii/persoanele de contact ale bancilor straine si din Romania

Cerintele postului

  • Educatie: studii superioare profil economic (finante/banci).
  • Limbi straine: lb. engleza.
  • Experienta profesionala: in domeniul bancar (front office, back office etc).
  • Abilitati/cunostinte specializate: cunostinte PC, abilitati de prezentare si comunicare (in scris, in public), managementul timpului, al situatiilor dificile, al riscului, al calitatii.
  • Competente: spirit de echipa, adaptabilitate la munca in conditii de stres, adaptabilitate la nou.