Acest job nu mai este activ.

Ofiter bancar carduri - fraude

Nivel cariera

Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

București

Reconcilierea conturilor implicate in activitatea de carduri, decontarea in contabilitate a operatiunilor rezultate din activitatea de emitere/acceptare la plata a cardurilor VISA si Mastercard si reglarea soldurilor conturilor implicate in activitatea de emitere si acceptare carduri pe baza listelor de erori

  • Analiza si rezolvarea disputelor conform normelor interne pentru tranzactiile cu cardurile BROM la terminalele BROM (us-on-us) si conform normelor VISA si Mastercard pentru tranzactiile efectuate cu cardurile BROM la terminalele altor banci  (us-on-net) precum si cardurile emise de catre alte banci la terminalele BROM (net-on-us).

Monitorizarea si prevenirea eventualelor tranzactii frauduloase (prin intermediul aplicatiei de frauda).

Responsabilitati principale

 A – CONTABILITATE

  • Urmareste reconcilierea si decontarea in contabilitate a operatiunilor rezultate din activitatea de emitere/acceptare la plata a cardurilor VISA si Mastercard, pe baza extraselor de cont din core system si pe baza rapoartelor operative generate din aplicatiile de carduri, semnaleaza eventualele diferente inregistrate in momentul reconcilierii si raporteaza la sfarsitul lunii catre Divizia Contabilitate si Control Financiar componenta soldului la  conturile implicate in activitatea de emitere si acceptare carduri;
  • Verifica, urmareste si regleaza, conturile implicate in activitatea de emitere si acceptare  carduri pe baza listelor de erori si pe baza rapoartelor/fisierelor de Incoming/Outgoing primite de la organizatiile internationale de carduri;

B – DISPUTE

  • Primeste, analizeaza si initiaza  orice tip de disputa (refuzuri la plata, prezentarea a 2-a oara la plata a tranzactiilor, pre-arbitari, arbitari, taxe si altele) impotriva altor banci in conformitate cu reglementarile VISA si Mastercard; se asigura ca toate disputele initiate impotriva altor banci sunt trimise corect, cu succes;

C – FRAUDE

  • Monitorizeaza si urmareste prevenirea fraudelor prin intermediul sistemului de frauda din aplicatia de frauda existenta, introducerea de parametrii si alerte, trimiterea de SMS-uri, contactarea clientilor si  blocarea cardurilor  in vederea prevenirii eventualelor tranzactii frauduloase si informeaza sucursala emitenta a cardului BROM asupra rezultatului investigatiei privind tranzactiile nerecunoscute de catre posesori de carduri;
  • Verifica instiintarile de risc si frauda furnizate de organizatiile internationale de carduri. Concepe, solicita si analizeaza noi rapoarte de activitate privitoare la activitatea cu carduri in vederea crearii unor noi scenarii de frauda si informeaza in timp util managementul Departamentului despre fraudele in activitatea cu carduri  pentru a decide impreuna cu managementul   masuri  corecte pentru situatiile aparute
  • Propune solutii de prevenire, stopare si rezolvare a fraudelor;
  • Acorda suport ofiterului de refuzuri la plata (chargeback) cu privire la cazurile de frauda pentru care clientii initiaza refuzuri la plata; furnizeaza informatii cu privire la interpretarea imaginilor video precum si a acuratetii semnaturilor de pe chitante pentru tranzactiile efectuate la comercianti etc si in analiza tranzactiilor de tip refund;
  • Raporteaza catre MasterCard in fiecare luna daca s-au inregistrat sau nu tranzactii frauduloase; Raporteaza tranzactiile frauduloase zilnic/lunar/trimestrial conform procedurii in vigoare si in functie de solicitarile primite;

Contacte si relatii de afaceri

  • Interne:

Manager Departament operatiuni carduri

Coordonatori Sectoare Carduri

Ofiteri bancari si coordonatori din sucursalele BROM

Divizia IT

Divizia Contabilitate Financiar

BPO

  • Externe:

Banksoft

Organizatiile VISA si MasterCard

Institutii Financiare nationale si internationale

Institutii bugetare

Autoritati

Cerintele postului

  • Educatie:studii superioare  cu profil economic
  • Limbi straine:limba engleza la nivel incepator/mediu– scris, vorbit, citit
  • Experienta profesionala:experienta in activitatea bancara/ carduri de minimum 2 ani
  • Abilitati/ cunostinte specializate:

- abilitati IT (MSWord, Excel, Powerpoint etc) nivel avansat cunoasterea reglementarilor BNR privind activitatea carduri

- cunoasterea Reglementari internationale privind activitatea de emiterea si acceptare la plata a cardurilor VISA/MasterCard

  • Competente:

- comunicare verbala si in scris

- abilitati numerice (lucrul cu cifre)

- capabil sa lucreze din proprie initiativa

- adaptabilitate la schimbare (acceptare idei noi, rezolvare solicitari multiple,  incertitudini si ambiguitati)

- capacitate de  analiza a datelor

- capacitate de concentrare si atentie la detalii

- capacitate de a lucra sub presiune si de a respecta termenele

- capacitate de  identificare si rezolvare a problemelor