Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

București

Candidatul ideal

  • Studii superioare in domeniul economic;
  • Cel putin 2 ani experienta pe un post de raportari financiare in domeniul bancar;
  • Cunosterea regulamentelor BNR;
  • Cunostiinte temeinice de IFRS;
  • Abilităţi operare PC - MS Office, BI, Absolut;
  • Cunostinte limba engleza – nivel avansat;
  • Abilitati de comunicare si spirit de echipa care promoveaza colegialitatea;
  • Responsabilitate şi seriozitate;
  • Proactivitate;
  • Capacitate de analiza si sinteza;
  • Capacitate de a asimila noi informatii si abilitati;
  • Abilitati de organizare, prioritizare si control al responsabilitatilor in vederea respectarii termenelor de predare si indeplinirii obiectivelor stabilite;
  • Etica si conduita profesionala;

Descrierea jobului

  • Participa la stabilirea sistemul de raportare . şi extrage rapoarte pentru scopuri manageriale;
  • Creează şi adnoteaza rapoartele aferente liniilor de afaceri;
  • Analizează politicile de credit şi scoring folosite pentru împrumuturile de rutină;
  • Interferează cu programele informatice folosite în acordarea de credite şi recuperarea de creanţe;
  • Asigură relatia dintre Departamentele de Analiza Credite aferente tuturor liniilor de afaceri şi terţe parţi;
  • Foloseşte şi menţine sistemele de evaluare a aplicaţiilor folosite în activitatea de creditare persoane fizice şi carduri de credit;
  • Pregăteşte rapoarte periodice (săptămânale, lunare, anuale) referitoare la activitatea Băncii pentru Conducerea Băncii şi pentru autorităţi (., VISA, MasterCard);
  • Identifică şi se asigură de corectarea erorilor din sistem, apărute în urma procesului de stabilire a parametrilor;
  • Asigură rapoarte periodice şi ad-hoc pentru toate liniile de afaceri ale GARANTIBANK .;
  • Participa la elaborarea procedurilor referitoare la activitatea coordonata, in stransa colaborare cu structurile relevante ale Bancii;
  • Asigura pregatirea profesionala a angajatilor din Agentii si Centrala Bancii pentru segmentul coordonat, conform cerintelor identificate;