Medic Nutriționist / Diabetolog-Medicover

Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Entry (0-2 ani), Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/adresele jobului

Din dorinta de a indeplini misiunea sociala a Fundatiei Medicover din Polonia, precum si dintr-un sentiment de responsabilitate fata de societatea in care traim, a luat fiinta Asociatia Medicover in Romania.

Bazandu-se pe cunostintele si experienta acumulate in domeniul medical, Asociatia isi propune educarea, sprijinirea comunitatilor locale si dezvoltarea unor proiecte care sa contribuie, in mod direct dar si indirect, la imbunatatirea sanatatii si la atragerea publicului spre un stil de viata adecvat.

Pentru proiectul pe care il propunem avem deja un an de experienta in implementare intr-un alt oras din Romania, Programul inCerc fiind deja recunoscut la nivel national, primind Premiu Special la Gala Societatii Civile 2018.

Asadar, alaturi de Medicover Romania, iti propunem urmatorul rol si te invitam sa te familiarizezi cu cerintele sale:

Medic Nutriționist / Diabetolog – Cluj-Napoca

Prin acest rol, vei deveni parte a celui mai complex program de preventie a diabetului zaharat de tip 2 din Europa si vei fi responsabil de lucrul cu pacientul și tutorii acestuia în direcția stopării creșterii excesive a masei corporale prin schimbarea obiceiurilor alimentare și creșterea conștientizării impactului alimentației asupra stării de sănătate, in cadrul programului.

Responsabilitatile tale vor fi urmatoarele:

·Stabilirea contactului cu pacientul și tutorii acestuia;

·efectuarea anamnezei alimentare, formularea recomandărilor și stabilirea planului de procedură:

efectuarea detaliată a anamnezei calitative și cantitative,

întărirea comportamentelor alimentare corecte,

atragerea atenției asupra neregulilor care apar în meniu și planificarea reală a schimbărilor,

rezentarea inteligibilă a sarcinilor de realizat în sfera alimentației cu abilitatea alegerii priorităților,

educație priving principii de alimentatie corecta.

introducerea datelor despre pacient în sistemul informatic;

·Colaborarea cu alți specialiști implicați în lucrul cu pacientul.

Cerintele pe care ne dorim sa le indeplinesti sunt:

  • Studii superioare profesionale  - ALP
  • studii de licență de 3 ani (nutriție) având cunoștințele de bază în sfera alimentației omului sănătos și bolnav și a tehnologiei de preparare a meselor;
  •  practică de minimum 2 ani în urmărirea individuală a pacienților cu obezitate;
  • deținerea cunoștințelor practice și a experienței pe tema planificării raționale a alimentației pentru grupuri diferite de populație, a planificării necesarului de substanțe nutritive, a impactului ingredientelor particulare asupra funcționării organismului, a planificării și pregătirii preparatelor din componența dietelor conform clasificării în vigoare, evaluarea statusului alimentației, a modului de hrănire și a depistării subnutriției, a combaterii bolilor asociate alimentației, cunoașterea aprofundată în sfera indicelui glicemic și a planificării alimentației în tulburările glicemiei, educație alimentară;
  • cunoștințe de utilizare a computerului - Windows;
  • bune abilitati de comunicare.

Constituie avantaj:

  •  Studii postuniversitare privind domeniul alimentației umane;
  • Limba maghiara-constituie avantaj;
  • Cunoștințe din domeniul psihonutriției: capacitatea de recunoaștere a simptomelor psihopatologice asociate obezității, înțelegerea mecanismelor psihologice care sunt asociate introducerii modificărilor în obiceiurile alimentare.
  • Aprofundarea cunoștințelor prin participarea la conferințe, formări. Educatie continua;
  • Aprofundarea cunoștințelor din domeniul trendurilor actuale în alimentație, în special a celor folosite printre tineri.

Ce iti oferim:

  • Posibilitatea de a colabora cu unul din ONG-urile de succes din Europa;
  • Training pentru programul de consilere.

Activitatea se va desfasura in Cluj-Napoca, in Clinica Medicover cu sediul in Str Republicii nr, in zile de Sambata, programul fiind de 6 ore.

Daca esti interesat(a) de acest post, te invitam sa ne trimiti CV-ul si scrisoarea de intentie pe adresa: .

Termenul limita de primire a aplicatiilor este 15 Decembrie 2018.

Data estimate a inceperii activitatii pentru acest rol este 10 Ianuarie 2019.