Masinist rotativa offset

Nivel cariera

Entry (0-2 ani), Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză, italiană

Adresa/ adresele jobului

Șoseaua Cernica, Pantelimon

Se recruteaza si din

Pantelimon

Cerinte:

  • studii medii sau superioare (poligrafice reprezinta un avantaj)
  • rapiditate în executarea diferitelor intervenţii
  • capacitati rapida de invatare, atentie la detalii
  • cunoasterea procesului de imprimare offset
  • bune cunostinte tehnice ale utilajelor
  • bun organizator;
  • cunoasterea standardelor de calitate specifice tiparului  offset
  • cunoasterea fluxului de productie si a formatelor de impozitie
  • spirit de ordine şi disciplină;
  • atenţie distributivă, simţ cromatic;
  • abilităţi tehnice;
  • bună memorie vizuală;
  • rezistenţă la efort şi stres;
  • responsabilitate.

    Beneficii:

  • Contract de munca, loc de munca stabil si salariu atractiv
  • Formare profesionala a personalului fara experienta, sanse reale de avansare
  • Salariu fix, bonuri de masa, plata orelor suplimentare, tichete cadou de Paște și Craciun
  • Prime de productie in fuctie de performante
  • Transport partial asigurat catre companie

Responsabilitati si atributii:

  • Pregăteşte maşina pentru operaţia ce urmeaza a fi realizata, verifică starea de funcţionare a maşinii;
  • Verifică dispozitivele de ungere şi de gresare în conformitate cu instrucţiunile de exploatare ale maşinii;
  • Reglează dispozitivele maşinii de tipar cu atenţie până la obţinerea unui tipar cu registru corespunzător şi cu o suprapunere perfectă a culorilor în conformitate cu documentaţia si cu parametrii de calitate impusi conform procedurii de definire a parametrilor de calitate pentru tiparul rotativ;
  • Regleaza dispozitivele de taiere;
  • Stanteaza, indoaie placile tipografice si le introduce in masina de tipar rotativ;
  • Curata masina de tiparit prin spalarea valurilor, umezirilor, cauciucurilor etc.;
  • Solicita refacerea de placi tipografice in situatiile in care constata neconformitati;
  • Monitorizeaza toti parametri utilajului (culoare, densiweb, grafikontrol, etc);
  • Monitorizeaza sectiunile tipărite dpdv cantitativ conform etichetelor de marcaj de pe paleti;
  • Verifica si respecta specificatiile tehnice din comanda interna de productie ;
  •  Verifica conformitatea, prin sondaj, a colilor tiparite cu coala BT
  • Aşează semifabricatele imprimate în topuri pentru a fi transmise pe fluxul tehnologic ;
  • Este receptiv la sesizarile Departamentului de calitate
  • Completeaza in TBM raportul de productie pentru timpii productivi conform procedurii,
  • Tine legatura cu depozitul intern pentru aprovizionarea cu materialele necesare tiparului;
  • La solicitarea sefului de departament poate executa operatiuni pe alte masini de tipar rotativ ;
  • Raspunde pentru incadrarea in norma de timp si rebuturi specificata prin comanda interna si tabela de programare a lucrarilor ;
  • Solicita informatiile de la masinist roto 1 / sef departament tipar rotativ, legate de indicii de productivitate realizati lunar si le ia la cunostinta;
  • Pentru orice oprire neprogramata in timpul tirajului participa la operatiunea de reintroducere a hartiei in toata masina de tiparit.