Nivel cariera

Senior (5-10 ani), Executive (>10 ani)

Limbi vorbite

germană, engleză, română

Salariu brut pe luna

1000 - 2000 €

Cautam, pentru sediul nostru central, MANAGER VANZARI materiale de constructii si finisaje interioare (poate fi locat in Sibiu sau Cluj)

CANDIDATUL IDEAL:

  • Foarte bune abilitati de relationare si comunicare interpersonala pe toate canalele (fata in fata, telefonic, scris);
  • Experienta de cel putin 3 ani in managementul vanzarilor;
  • Experienta de cel putin 3 ani in comertul (vanzari sau achizitii) cu materiale de constructii si finisaje interioare;
  • Cunoasterea pietei si furnizorilor de materiale de constructii;
  • Experienta in gestionarea echipelor de agenti de vazari de teren;
  • Studii superioare;
  • Bune cunostinte de operare PC (MS Office, in special Excel);
  • Experienta in utilizarea sistemelor informatice utilizate in comert (CRM etc.) reprezinta un avantaj.

RESPONSABILITATI

ROLUL managerului de vanzari pentru canalul de vanzari este de a coordona intraga activitate de vanzari si a echipelor de vanzari din punctele de lucru pe canalul alocat avand ca finalitate indeplinirea obiectivelor de vanzari propuse.

  • Participa la elaborarea de strategii de vanzare pe segmentul de clienti alocat (clienti Ambient Total, Mesteri);
  • Stabileste obiective clare pentru orientarea si organizarea activitatii de vanzare pe segmentul alocat;
  • Participa in mod activ la definirea conceptelor proiectului Ambient Total; dezvolta, implementeaza si urmareste buna desfasurare a proiectelor Ambient Total la nivel local, pe fiecare punct de lucru;
  • Se asigura de corectitudinea implementarii diverselor proiecte si campanii la nivel local, pe fiecare punct de lucru alocat;
  • Analizeaza tendintele pietei si propune sefului ierarhic obiectivele de vanzari si marja;
  • Urmareste realizarea planului de vanzari; monitorizeaza performantele obtinute pe segmentul alocat si pe fiecare punct de lucru in parte, conform obiectivelor;
  • Monitorizeaza lunar performantele individuale ale Consultantilor Vanzari Ambient Total si Consultantilor Tehnici, conform indicatorilor de performanta;Coordoneaza, indruma si controleaza modul de organizare si desfasurare a activitatii Consultantilor de Vanzari AT si Consultantilor Tehnici astfel incat sa se asigure de utilizarea eficienta a timpului de lucru si de indeplinirea obiectivelor stabilite;
  • Culege si prelucreaza informatiile furnizate de acestia cu privire la: produse solicitate in piata, calitatea produselor comercializate , viteza de rotatie/vechimea stocurilor, preturile practicate de companie versus competitie,performanta personalului si transmite concluziile catre managerii implicati in rezolvarea situatiilor aparute;

BENEFICII:

  • Excelent pachet salarial si de beneficii, negociabil in urma interviului;
  • Bonusuri trimiestriale in functie de realizari conform KPI actuali;
  • Autoturism si telefon de serviciu;
  • Achizitii din companie si parteneri la preturi preferentiale;
  • Zile suplimentare de concediu in functie de vechimea in companie;
  • Prime ocazionale;
  • Un mediu de lucru profesional placut si competitiv, in care sunt stimulate si recompensate performantele individuale si de echipa;
  • Oportunitatea dezvoltarii carierei intr-o companie serioasa, solida si de succes;
  • Plan individual de dezvoltare, plan de cariera si cursuri de dezvoltare profesionala platite de companie.