Nivel cariera

Entry (0-2 ani), Middle (2-5 ani)

Adresa/adresele jobului

Cerinte de calificare:

  • Studii superioare;
  • Cunostinte utilizare aplicatie informatica SAP;
  • Experienta in domeniul relatii cu clientii;
  • Cunostinte tehnice si economice din domeniul energetic si din legislatia asociata;
  • Cunostinte foarte bune de operare in MS Office;
  • Abilitati in comunicare;
  • Bune calitati de planificare si organizare in gestionarea concomitenta a mai multor sarcini;
  • Spirit intreprinzator, initiativa, caracter dinamic, cooperant;
  • Capacitatea de a lucra in echipa, capacitate de lucru in situatii limita;

Responsabilitati principale:

Atragerea clientilor potentiali tinta, de la competitie, dintr-un anumit teritoriu/sector

Construieste, dezvolta si mentine relatiile cu clientii din portofoliu;

Contacteaza, viziteaza, oferteaza, negociaza si incheie contracte de vanzare energie electrica si gaze naturale la clientii potentiali si din portofoliu, respectind limitele de competenta primite si asigurarea derularii contractelor de vanzare a energiei electrice si gaze naturale;

Responsabil pentru indeplinirea tuturor obiectivelor individuale de vanzari ;

Colecteaza, filtreaza si transmite informatiile din piata privind competitia ;

Monitorizeaza permanent clientii din portofoliu pentru:

•Evolutia comportamentului de consum a clientilor din portofoliu (curba de sarcina);

•Evaluarea corecta a prognozei de energie electrica (colecteaza prognozele oficiale ale clientilor, informatii relevante ce influenteaza consumul)

tin previziunile de energie ale clientilor mari pt anul urmator;

Propune masuri pentru reducerea diferentelor dintre prognoza si consumul clientilor.

Contacteza potentiali clienti eligibili, promoveaza produsele si serviciile (ofertarea initiala), solicitand informatii relevante despre client ( consum, oferta existenta, etc),

Executa verificarea bonitatii, face oferta standard, negocierea si semnarea contractului de catre client, iar in caz de respingere client informeaza Directia Servicii Suport si managerul sau de vanzari .

Mentine constant contactul cu clientul ( mail, telefon, vizite) pe baza calendarului stabilit initial;

Conduce negocierile cu clienţii din portofoliu, face propuneri pentru cele mai potrivite produse tinand cont de specificul acestuia si de alte  condiţii ;

Negociaza conditii noi contractuale, agreate cu Directorul de Departament;

Semneaza contracte de furnizare energie electrica la clienti, pentru o perioada contractuala, cantitate (MWh/contract), valoare contract - fara tarife reglementate, conform matricei de semnaturi aprobate si cu respectarea matricei de preturi aprobate

Introduce datele noilor clienti in sistemul informatic pe baza contractelor incheiate;

Lanseaza cererea de facturare ( manual/ automat) imediat dupa completarea tuturor datelor necesare: index, aviz de primire, recuperarea energiei, contul clientului (privind fraudele/ clienti  non CEZ V);

Incurajeaza continuu clientul sa respecte termenele de plata;

Analizeaza periodic activitatea de incasare a contravalorii energiei electrice livrate clientilor din portofoliu;