Manager Lanturi Magazine Comert Traditional - Est

Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/adresele jobului

Acest anunt este inactiv, însă puteți trimite în continuare CV-ul Dvs. la aceasta companie

Manager Lanturi Magazine Comert Traditional - zona Est

Obiectiv general :

Implementarea strategiei de vanzari in zona arondata si pe canalele specifice. Este responsabil pentru cresterea volumului vanzarilor Companiei catre clientii noi si cei existeni in cadrul zonei alocate, doar prin mijloace profesionale si aparand interesele Companiei. Conduce, responsabilizeaza si motiveaza echipa de vanzari din zona atribuita. Este responsabil de organizarea, planificarea, implementarea si si controlul activitatii in canalul Retail.

Responsabilitati principale:

  • Mentine in permanenta legatura cu personalul din subordine, cu reprezentatii lanturilor de magazine internationale si nationale precum si cu distribuitorii din zona arondata.
  • Raspunde de corectitudinea informatiilor furnizate catre intreg personalul din subordine, catre toate departamentele din firma cu care colaboreaza, precum si catre toti partenerii .
  • Culege informatii cu privire la activitatea concurentei (produse, preturi, strategii vanzare) si informeaza Compania despre acestea.
  • Translatarea strategiilor in obiective masurabile, companatibile si specifice si detalierea acestora in planuri de actiuni (de exemplu target pentru volum, crestere sau distributie de produs)
  • Clarificarea rolurilor si responsabilitatilor fiecarui membru al echipei de vanzari
  • Mentinerea unei atmosfere deschise, disciplinate si a entuziasmului, prin furnizarea de indicatii clare, feed-back constant si unui control riguros al performantelor.
  • Asigura un cadru optim pentru mentinerea unor relatii bune intre conducere si angajati.
  • Asigura sprijin in vederea realizarii obiectivelor individuale la nivelul fiecarei persoane din subordine.
  • Implementeaza strategia de vanzari in cadrul zonei alocate, in conformitate cu politicile si principiile companiei.
  • Realizeaza pentru zona alocata schema de vanzari in termeni de volum, cifra de afaceri si buget, construind si mentinand planul de afaceri in termenii mai sus mentionati, respectand strategia companiei.
  • Aplica, verifica si urmareste aplicarea corecta a politicii comerciale, a politicii de discount si a procedurile companiei.
  • Urmareste si raporteaza modul de desfasurare a activitatii companiei in zona alocata (preturi, echipamente,planuri).
  • Aplica in zona atribuita activitatile promotionale si proiectele de vanzari ale companiei.

Candidatul ideal:

  • Studii universitare (de preferat economice)
  • Cursuri de vanzari, marketing, customer relationship, project management
  • Experienta de minimum 5 ani in vanzarea de bauturi alcoolice premium pe segmentul HoReCa
  • Foarte buna cunoastere a pietei bauturilor alcoolice – networking de distribuitori/locatii premium
  • Cunoasterea limbii engleza - nivel mediu
  • Disponibilitate pentru deplasari

  • Abilitati dezvoltate de negociere, persuasiune
  • Foarte bune abilitati de comunicare.