Manager Departament Infrastructura si Comunicatii

Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/adresele jobului

Cerintele postului:

  • Studii superioare finalizate cu diploma de licenta,
  • Minim 3 ani experienta intr-o pozitie similara,
  • Experienta tehnica in managementul si administrarea de Infrastructura IT (server, cluster, networking, virtualizare, VPN, security),
  • Experienta anterioara in coordonarea de proiecte de Infrastructura IT folosind tehnologii de servere si retea, managementul de proiecte,
  • Limba engleza – nivel avansat,
  • Bune abilitati de comunicare,
  • Orientare catre rezultate,
  • Orientare catre client,
  • Responsabilitate,
  • Pro-activitate,
  • Leadership,
  • Construirea si dezvoltarea de echipe,
  • Planificare si organizare,
  • Luarea deciziilor,
  • Permis de conducere - categoria B.

Constituie avantaj:

  • Cunostinte si experienta anterioara in domeniul bancar.

Atributii si responsabilitati:

  • Defineste aspectele tehnice ale proiectelor conform cerintelor si infrastructurii curente cu asigurarea cerintelor de disponibilitate si securitate,
  • Participa la planificarea si implementarea proiectelor IT,
  • Participa la definirea bugetelor IT si urmareste gestionarea acestora,
  • Coordoneaza echipele alocate proiectelor, asigura suportul si consultanta pentru atingerea obiectivelor stabilite in termenele agreate,
  • Mentine relatia cu furnizorii de servicii sau echipamente IT, intocmeste contracte cu acestia si monitorizeaza executarea acestor contracte,
  • Creaza si coordoneaza echipele de Helpdesk IT, Retelistica, Administrare Servere,
  • Creeaza si mentine reglementari interne specifice domeniului de activitate,
  • Propune proiecte necesare asigurarii respectarii normelor bancare,
  • Ofera suport Echipei Securitatea Informatiei pentru prevenirea si detectarea atacurilor cibernetice,
  • Colaboreaza cu echipele de dezvoltare software in implementarea proiectelor informatice pentru a se asigura de compatibilitatea si performanta sistemelor,
  • Coordoneaza procesul de suport al serviciilor, managementul incidentelor si problemelor si participa in procesele de schimbare,
  • Implementeaza din punct de vedere IT Planul de Continuitate a Afacerii,
  • Asigura functionalitatea sistemelor de plati (Transfond, SWIFT, ReGIS, SaFIR, carduri),
  • Asigura implementarea functiilor de backup si recovery pentru sistemele informatice ale bancii,
  • Intretine si upgradeaza infrastructura IT (sisteme informatice si de comunicatii, datacentere etc),
  • Stabileste SLA-uri cu furnizorii de servicii externalizate si cu beneficiarii interni,
  • Asigura verificarea facturilor venite la plata, aferente activitatilor departamentului,
  • Participa efectiv la recrutarea si selectia personalului din departament,
  • Participa ca specialist, la realizarea rapoartelor / sintezelor, solicitate,
  • Identifica, evalueaza, monitorizeaza si controleaza riscurile semnificative specifice domeniului de activitate,
  • Participa la intocmirea si monitorizarea bugetului departamentului,
  • Raspunde de managementul, supervizarea, evaluarea si motivarea angajatilor din cadrul departamentului, inclusiv stabilirea obiectivelor periodice si a criterilor de evaluare,
  • Intocmeste si actualizeaza fisele de post ale subordonatilor.

Daca doriti sa va alaturati Echipei Patria Bank si indepliniti conditiile mentionate, va invitam sa aplicati pentru postul de Manager Departament Infrastructura si Comunicatii – Directia Informatica – Sediul real Bucuresti.

Doar candidatii selectati pe baza CV-urilor transmise vor fi contactati.