Nivel cariera

Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/adresele jobului

Salariu brut pe luna

800 - 1000 €

Managerul de comerț electronic este responsabil pentru vânzările online ale companiei. El supraveghează aspectul site-ului web al companiei și este responsabil pentru generarea de vânzări prin intermediul canalelor online. În funcție de rol, acesta ar putea supraveghea comercianții digitali, dezvoltatorii de web și software care contribuie la traficul, designul și structura site-ului web.

Responsabilități:

  • Gestionarea activităților online în legătură cu achiziția, vânzările, conversia, testarea și raportarea traficului;
  • Elaborarea și implementarea strategiei de comerț electronic pentru a îmbunătăți performanța site-ului web;
  • Colaborarea cu dezvoltatorii pentru a îmbunătăți viteza site-ului;
  • Colaborarea cu echipa de marketing pentru a îmbunătăți calitatea și achiziția de trafic;
  • Cercetarea pieței pentru a descoperi noi tendințe și tehnologii pentru a îmbunătăți performanța site-ului;
  • Analiza diverselor date pentru a furniza strategii în scopul de a oferi performanțe de top și de a realiza indicatorii de performanță;
  • Supravegherea sau gestionarea directa a canalelor de marketing digital prin PPC, SEO, marketing prin e-mail și prin intermediul rețelelor de socializare;
  • Dezvoltarea calendarului de conținut și supravegherea dezvoltarii încărcărilor de pagini web și a paginilor de destinație;
  • Listarea produselor companiei pe marketplace-uri online gen Amazon, eBay etc.;
  • Furnizarea de rapoarte analitice privind vânzările online.

Cerințe:

  • Minim 2 ani de experiență într-un rol similar;
  • Experiență în gestionarea echipelor de marketing și tehnologie;
  • Experiență în dezvoltarea și supravegherea strategiilor de marketing digital;
  • Înțelegere excelentă a designului web și a analizei web;
  • Experiență în marketing și tehnologie;
  • Înțelegere și experiență în Amazon, eBay și alte marketplace-uri de comerț electronic;
  • Înțelegere și experiență în Shopify;
  • Înțelegere a UX, Adobe Photoshop, InDesign, Dreamweaver și Google Analytics;
  • Cunoașterea canalelor de marketing digital cum ar fi PPC, SEO, Social Media Display și canalele de marketing afiliat;
  • Cunoașterea modelării atribuțiilor, optimizarea vitezei site-ului, testarea A / B, gestionarea conversiilor, optimizarea vizitelor de vânzări, analiza traficului și instrumente de raportare;
  • Licență în marketing sau în orice domeniu conex.