Adresa/ adresele jobului

Brașov; Bistrița

Principalele responsabilităţi:

- Identifica si atrage noi clienti
- Analizeaza piata si identifica clientii potentiali, intra in relatie cu acestia si urmareste atragerea lor la banca;
- Colaboreaza cu toti consilierii de clientela, Responsabilii / Directorii de agentii si Directorii Expressgrup pentru atragerea de noi clienti;
- Gestioneaza si dezvolta portofoliul de clienti alocat
- Urmăreşte optimizarea rentabilităţii la nivelul propriului portofoliu
- Contacteaza si stabileste intalniri cu clientii in vederea prezentari produselor si serviciilor bancii, precum si a documentatiei necesare solicitarii unui angajament
- Primeste documentele necesare de la client in vederea intrarii in relatie cu banca, analizeaza si efectueaza rapoarte de intalnire
- Negociaza cu clientii conditii derogatorii, in limita mandatelor aprobate si in concordanta cu rentabilizarea relatiei cu clientii
- In vederea acordarii de angajamente, primeste documentatia necesara, inclusiv raportul de evaluare a garantiilor, efectueaza consultarile necesare in bazele de risc interne si externe si remite documentele, spre analiza, analistului de credit; daca este cazul, asigura completarea documentatiei, in colaborare cu Analistul de credit
- Calculeaza punctajul calitativ aferent contrapartidelor cu angajamente si urmareste actualizarea semestriala a acestuia
- Asigura gestionarea relatiilor cu clientii: primeste hotararea de aprobare, informeaza clientul asupra conditiilor de aprobare, asigura semnarea contractelor de credit si de garantie etc.
- Urmareste realizarea setarii in sistem a angajamentelor si a conditiilor derogatorii
- Pe parcursul desfasurarii contractului de credit, primeste de la clienti cererile de tragere si documentele justificative si le remite analistului de credit
- Urmareste realizarea platilor din credit conform documentelor justificative
- Efectueaza, in colaborare cu analistul de urmarire si la termenele stabilite, verificari periodice ale garantiilor, stocurilor, investitiilor realizate/in curs, etc
- Urmareste cartoteca, identifica si contacteaza clientii din portofoliu care inregistreaza restante, in vederea recuperarii acestora
- Urmareste rambursarea creditelor pentru clientii din portofoliu si reinnoirea facilitatilor de creditare
- Identifica necesitatile si proiectele de viitor ale clientilor, consiliaza si propune clientilor din portofoliu solutii financiare adecvate sau ii indruma catre interlocutori de specialitate din banca.
- Urmareste cresterea gradului de echipare cu produse si servicii specifice si cresterea volumului activitatii desfasurate de client cu banca.
- Urmareste respectarea conditiilor stabilite cu clientii pentru acordarea de conditii derogatorii
- Fidelizeaza clientii prin calitatea primirii, consilierii si a produselor si serviciilor oferite.
- Redacteaza rapoarte de activitate cu privire la numarul de produse vandute, tipuri de produse, nr de vizite, etc.
- Participa la actiunile de animare comerciala ale bancii si la orice manifestare ce ar putea sa prilejuiasca intalnirea cu clienti sau prospecti.

Experienţă profesională:

Cunostinte si experienta

  • Experienta in domeniul bancar – de preferat
  • Cunoasterea produselor si serviciilor bancii
  • Cunostinte de baza in domeniul analizei financiare
  • Cunoasterea documentelor normative ale bancii
  • Cunostinte economice, legislative, fiscale, in legatura cu domeniul bancar.
  • Cunostinte informatice : Word, Excel, PPT
  • Limbi straine (engleza, franceza, )

  • Experienta necesara: min 1 an in vanzari; experienta bancara in vanzari este un avantaj

    Profilul candidatului:

    - Orientare spre client
    -Orientare spre rezultate
    - Spirit de echipa
    - Capacitate de analiza si sinteza
    - Capacitate de organizare a muncii
    - Capacitatea de rezolvare rapida / furnizare de solutii in caz de incidente / probleme
    - Abilitati de comunicare si lucru in echipa

    Oferta:

    Oportunitatea de a lucra intr-un mediu profesionist;
    Tip contract: perioada nedeterminata.

    Doar candidatii selectati vor fi contactati pentru un interviu, restul de aplicatii fiind pastrate in baza de date a companiei pentru oportunitati viitoare.