Lucrator de Tineret - SOS Satele Copiilor Cisnadie

Adresa/ adresele jobului

Cisnădie

Se recruteaza si din

Sibiu

Principalele responsabilităţi ale Lucrătorului de Tineret:

  • Se implica in identificarea, evaluarea si prevenirea (după caz) dificultatilor de învăţare ale adolescentilor din SOS Satul Copiilor Cisnadie;
  • Raspunde de conceperea, dezvoltarea si implementarea programelor pentru adolescentii cu nevoi adiţionale din Sat;
  • Participã, alaturi de tineri, la activităţi cu caracter recreativ în comunitatea locală (activităţi de timp liber pentru tineri, activităţi desfăşurate cu voluntari sau evenimente derulate împreună cu parteneri externi ai organizaţiei);
  • Realizează consiliere individuală şi de grup pentru dezvoltarea deprinderilor de viaţă ale adolescentilor;
  • Identifica, propune, organizeaza si desfasoara activitati de dezvoltare/cluburi (individuale şi de grup) a deprinderilor de viata cu adolescentii din Sat (activitati gospodaresti, activitati teoretice si practice de dezvoltare a responsabilitatii asupra bunurilor personale si din casa, activitati creative, etc);
  • Adapteaza programul de activitati tinand cont de interesele si particularizandu-l in functie de nevoile individuale ale tinerilor;
  • Sprijină familia SOS în procesul educaţional, prin implementarea programului de asistare a învăţării, urmărind să dezvolte inclusiv capacitatea mamelor sociale de a sprijini adolescentii în procesul de învăţare, de a le aprecia corect şi de a le valoriza progresele înregistrate;
  • Păstrează legătura cu cadrele didactice din şcoli, monitorizând situaţia şcolară a adolescentilor din Sat; recomandă intervenţii concrete, necesare pentru îmbunătăţirea situaţiilor problematice;
  • Asigură sprijin în evaluarea potenţialului şi consilierea vocaţională a copiilor;
  • Oferă sprijin continuu tinerilor în vederea angajării şi păstrării unui loc de muncă.

Competenţe:

- studii superioare încheiate în domeniul pedagogiei/asistenţei sociale/psihologiei (licenta);
- experienţa minimă de doi ani în servicii pentru copii / tineri este un plus;

- experienta de lucru in proiecte cu fonduri europene reprezinta un plus;
- cunoştinţe despre legislaţia din domeniul protecţiei copilului;
- cursul de consilier vocational (certificare ANC) reprezintă un avantaj;

Abilităţi:
- Empatie şi motivaţie de a lucra cu adolescentii;
- Excelente abilităţi de comunicare;
- Abilităţi de consiliere, educaţie şi formare în lucrul cu tinerii;
- Abilitati practice de viaţă;
- Capabil să îşi gestioneze timpul;
- Om de echipă;
- Capacitate de analiză şi sinteză; planificare.

Oferta:

Organizaţia oferă posibilitatea de a lucra pentru o idee generoasă pusă în slujba copiilor şi tinerilor în dificultate, un salariu adecvat funcţiei şi profilului caritabil al organizaţiei precum şi formare profesională continuă.