Detalii loc de munca

4.2

Key Account Manager Enel X

Angajeaza Premium Talent
Nivelul carierei
Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)
Tip job
Full time
Adresa
Posturi disponibile
1

Companie: Enel X

Departament: e-Solutions/Business-to-Business

Locatie: Cladirea Day Tower, Blvd. Bulevardul Mircea Voda30, sector3 - Bucuresti

Tip contract: perioada nedeterminata

Responsabilitati:

• Realizeaza activitati de prospectare a pietei impreuna cu canalele de vanzare predefinite in vederea identificarii si gestionarii relatiilor cu clientii B2B, vizand posibile colaborari referitoare la implementarea solutiilor din portofoliul Enel X (sisteme fotovoltaice, solutii de flexibilitate, sisteme de management al consumurilor energetice, infrastrucura energetica, etc.)
• Participa activ in procesul calificare impreuna cu canalele de vanzare predefinite, atat a clientilor B2B cat si a oportunitatilor generate de acestia, vizand cresterea, segmentarea precum si planificarea vanzarior in conformitate cu obiectivele companiei si ale echipei de vanzari B2B
• Intocmeste ofertele tehnico-economice, ce au la baza analiza informatiile obtinute in procesul de calificare, in colaborare cu departamentele suport (E&O, AFC, CommOp, etc.)
• Monitorizeaza ofertele transmise, participand activ in procesul de negociere (atat commercial cat si tehnic) cu potentialii clienti respectand atat procesele cat si pocedurile interne de lucru
• Coordoneaza procesul de negociere si semnare a contractelor in conformitate cu procedurile interne ale companiei
• Monitorizeaza activitatea canalelor de vanzare predefinite, acordandu-le suport si training;
• Analizeaza si propune moduri de lucru noi sau optimizarea celor existente in vederea atingerii obiectivelor stabilite;
• Colaborareaza cu departamentele din cadrul organizatiei in vederea asigurarii unei bune functionari proceselor end-to-end;
• Răspunde pentru desfasurarea activitatii cu respectarea legislaţiei în vigoare, asigurand confidenţialitatea şi secretul de serviciu, în condiţii de calitate şi la termenele stabilite;
• Colaboreaza cu echipele suport pentru identificarea nevoilor clientilor in vederea maximizarii profitabilitatii folosind concepte precum „cross-selling” si/sau „up-selling” (pentru solutiile din portofoliul Enel X);
• Livreaza periodic rapoarte/situatii (saptamanal/lunar/trimestrial/annual) legate de activitatea sa profesionala catre managerul direct sau top managementul companiei – utilizand toate sistemele puse la dispozitie de catre companie (CRM – SalesForce).

Competente profesionale si tehnice necesare:

  • Ai studii superioare cu profil tehnic/economic;
  • Ai experienta de 3+ ani in vanzari de produse/servicii/solutii tehnice in mediu corporate B2B ;
  • Ai cunostinte ale pietei de energie electrica;
  • Ai cunostinte Microsoft Office (Word, Excel, Outlook, and Access), CRM (SalesForce), SAP;
  • Constituie avantaj daca ai cunostinte de softuri specializate de dimensionare sisteme de producere a energiei;
  • Constituie avantaj daca ai cunostinte de softuri de simulare producere si consum energie;
  • Abilitati foarte bune de comunicare atat vorbit cat si in scris;
  • Dispus să crească și să-și extindă cunoștințele pentru a avea mai mult succes în rol;
  • Gândire inovatoare care provoacă status quo-ul și este orientat pe rezolvarea problemelor
  • Cauta constat sa imbunatateasca procesele si sistemele de munca
  • Abilitati de Time-management - reuseste cu usurinta sa prioritizeze sarcinile de lucru
  • Fire organizata si orientata catre detalii
  • Capabil sa calatoreasca in interes de serviciu (la nivel national) pana la 60% din timpul de lucru
  • Multitasking (capabil sa respecte termne limita, gestioneze independent sarcini/proiecte)

Ce avem de oferit:

  • Pachet salarial competitiv;
  • Reduceri pentru servicii medicale;
  • Programul de integrare într-o echipă profesională, tanară și dinamică;
  • Oportunități de dezvoltare profesională reală;
  • Mediu de lucru internațional și oportunități de călătorie;
  • Zile libere (Crăciun, Paște, Zi de naștere, Ziua energetică);
  • Oferte speciale pentru angajații noștri din partea colaboratorilor noștri;
  • Zile de concediu suplimentar în funcție de vechimea în muncă;
  • O structură multinațională în care poți construi o carieră;
  • Abonament Bookster.

Ce altceva trebuie să știi?
Va informam ca toate aplicatiile primite vor fi tratate cu confidentialitate. Doar candidatii selectati vor fi contactati pentru un interviu, restul de aplicatii fiind pastrate in baza de date Enel pentru o perioada nu mai mare de un an.

Grupul ENEL e o companie multigenerationala, caracterizata de valorile diversitatii si incluziunii. Indiferent de varsta, etnie, gen sau dizabilitate, aici vei gasi tot sprijinul de care ai nevoie pentru a te adapta si a obtine performanta. Pentru ca in ENEL, diferentele devin oportunitati!

Enel X România

Enel X România reprezintă, alături de Enel X Mobility România, o nouă direcție în activitățile Grupului Enel în România. Compania e dedicată dezvoltării de produse inovatoare și soluții digitale în sectoarele pe care energia le transformă cel mai mult, în special pentru mobilitate electrică și pentru locuințe. Tehnologiile inteligente, inovația, digitalizarea, economia circulară sunt câteva dintre căile sustenabile prin care ajutăm clienții să descopere noi moduri de a folosi energia.