Nivel cariera

Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

București

Companie de Leasing angajeaza Contabil – avand rolul de a contribui la realizarea obiectivelor companiei prin desfasurarea de activitati de sprjinire a proceselor, atat in interiorul cat si in exteriorul organizatiei, conform ariei de competenta stabilite si a procedurilor interne.

Principalele responsabilitati:

  • contabilizarea platilor si achizitiilor aferente obiectelor de leasing (interne, intracomunitare, importuri, plati vama, taxa inmatriculare etc.);
  • contabilizare platilor pt servicii;
  • verificarea conturilor de mijloace fixe si furnizori de imobilizari;
  • contactarea dept. Logistica, Vanzari si Plati in vederea obtinerii facturilor fiscale in original de la furnizorii de obiecte de leasing;
  • verificarea conturilor de accize, taxe vamale si inregistrari AEGRM;
  • contabilizarea liniilor de finantare stoc;
  • Intocmire rapoarte solduri furnizori la sfarsitul fiecarei luni si recuperare facturi de la furnizori, daca este cazul;
  • Intocmire declaratie Intrastat, Declaratii
  • asistenta in cadrul procesului de audit extern/intern;
  • asistenta in dezvoltarea de soft pentru automatizarea proceselor manuale;
  • Indeplinirea oricaror altor sarcini cu caracter financiar – contabil;

Cerinte esentiale:

  • studii superioare cu profil economic, finalizate;
  • minim 3 ani experienta profesionala;
  • cunostinte avansate de contabilitate financiara, fiscalitate & legislatie specifica;
  • cunostinte utilizare program de calcul tabelar EXCEL;
  • cunostinte utilizare soft de contabilitate;
  • limba engleza, nivel mediu;
  • gandire analitica, organizare si capacitate de a livra rezultate in termene limita, meticulozitate si acuratete;
  • capacitate de a lucra in echipa;

*Vor fi contactati doar candidatii care indeplinesc criteriile de eligibilitate.