Detalii loc de munca

IT Project Manager

Nivelul carierei
Senior (5-10 ani)
Tip job
Full time
Posturi disponibile
1

Project Manager

Candidatul ideal este energic, interesat de nou, curios, pasionat de user experience, dornic intotdeauna sa stea de vorba cu colegii, echipa de proiect, furnizorii si orice alt stakeholder. Comunicarea este ceea ce il defineste, fiind in elementul lui in orice discutie.

Este foarte bun organizator, coordonator, planifica in detalii activitatile impreuna cu echipa de proiect si este in permanenta interesat de indeplinirea acestora.

Descrierea jobului

  • Coordoneaza proiectele alocate de la initiere pana la etapele de suport si evaluare post implementare
  • Identifica resursele necesare pentru fiecare dintre proiecte si negocieaza alocarea acestora
  • Impreuna cu echipa de proiect, analizeaza necesarul de efort si buget pentru implementare si efectueaza demersurile pentru aprobarea lor
  • Planifica etapele proiectului, iar pentru fiecare dintre acestea, activitatile in detaliu
  • Monitorizeaza continuu indeplinirea activitatilor planificate, fiind in legatura permanenta cu toate resursele interne si externe din proiect. Se concentreaza pe a identifica punctele blocante si a gasi solutiile pentru depasirea lor
  • Monitorizeaza executia bugetara a proiectului
  • Identifica deviatiile de la scop, buget si timp de implementare si le raporteaza; propune masuri care sa reduca aceste deviatii
  • Valideaza solutiile implementate cu echipele beneficiare si Sponsorul proiectului
  • Pregateste si se asigura ca membrii echipei pregatesc toata documentatia necesara, pe tot parcursul proiectului, inclusiv actualizarea procedurilor de lucru. Coordoneaza procesul de reconciliere a acestei documentatii
  • Asigura comunicarea in cadrul echipei de proiect si cu toti stakeholderii
  • Colecteaza status-ul implementarilor de la membrii echipei si le comunica managerului direct, Sponsorului proiectului si echipei de management a companiei
  • La finalizarea unui proiect, obtine acceptanta pentru acesta, se asigura ca toate activitatile sunt transferate echipelor beneficiare si elibereaza resursele implicate.

 Profil:

  • Experienta in coordonarea de proiecte, in mod special de implementari IT
  • Constituie avantaj intelegerea proceselor de dezvoltare software si a logicii de baze de date
  • Abilitati de utilizare Visio, Jira, SharePoint
  • Abilitati excelente de comunicare si organizare
  • Constituie avantaj certificarea in Project Management
  • Limba engleza, nivel avansat