Detalii loc de munca

Confidential

IT Manager

Acest anunt nu mai este activ, vezi joburi similare.
Nivelul carierei
Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani), Executive (>10 ani)
Tip job
Full time
Limbi vorbite
Engleză - Avansat
* toate limbile sunt obligatorii
Adresa
Posturi disponibile
1

DESCRIEREA POSTULUI

Firma cu management romanesc, cautam un Manager IT smart, carismatic, care va fi responsabil de dezvoltarea propriului departament, dar care va gestiona, va dezvolta si va finaliza atat proiectele actuale cat si pe cele viitoare.

RESPONSABILITATILE POSTULUI

  • Management al departamentului de IT
  • Gestioneaza bugetul proiectelor de IT
  • Supravegheaza contractorii pentru proiecte IT, monitorizeaza și raporteaza performanta contractorilor
  • Coordoneaza proiectele din zona de IT in toate etapele, de la detalierea ideii de proiect pana la închidere și predare in suport operațional
  • Implementeaza procese, politici si proceduri care tin de zona IT – polItici de sharing al informatiei, de update-uri si backup, de securitate informatica, etc.
  • Responsabil pentru gestionarea activelor de internet și tehnologii informaționale (IT) ale companiei
  • Gestioneaza aplicatiile si/sau software-ul de protecție firewall al companiei
  • Creaza/propune solutii sau mecanisme pentru protecția sistemului companiei
  • Cunoaște și intelege bazele de date, retelele si protocoalele de comunicare
  • Gestioneaza procesul de recuperare in caz de dezastru și asigura continuitatea infrastructurii IT, planificarea si testarea
  • Gestioneaza accesul de la distanta prin VPN pentru angajatii societatii
  • Determina/propune termene pentru actualizarile, upgrade-urile, migrarile și intreruperile majore ale sistemului de proiecte IT
  • Efectueaza audituri periodice ale sistemului
  • Aplica procese de implementare a celor mai bune practici
  • Diagnosticheaza și rezolva problemele de baza ale aplicatiilor si rutarea / escaladarea lor acolo unde este cazul
  • Responsabil pentru toate infrastructurile IT locale și in cloud, inclusiv reteaua, serverele și alte servicii/platforme
  • Dezvolta relatii pozitive cu alti manageri de departamente si factori de decizie cheie de la sediul central si nu numai
  • Consiliaza echipa cu privire la tehnologiile emergente
  • Organizeaza, dupa caz, traininguri pentru angajatii companiei pe diverse zone de IT&C
  • Asigura direcția pentru membrii echipei IT

CERINTELE POSTULUI

  • Bune abilitati de comunicare scrisa si verbala
  • Competenta in colectarea și analizarea informațiilor
  • Competenta in managementul oamenilor și dezvoltarea echipei -  experienta relevanta ca Manager IT sau in domenii conexe
  • Excelente abilitati interpersonale, de organizare și de gestionare a timpului
  • Abilitati de leadership (conducerea unei echipe, a unui departament)
  • Flexibil și confortabil cu schimbări frecvente
  • Abilitati puternice de comunicare, atat orala, cat si scrisa; atenție la detalii și abilități de urmărire
  • Abilitati de management al conflictelor si de rezolvare a problemelor cu o mentalitate orientata spre solutii
  • Capacitatea dovedita de a rezolva problemele în mod creativ
  • Gestionarea zilnică a echipei de servicii de baza
  • Pasionat de tehnologie, in trend cu tendintele actuale din domeniu
  • Diploma in domeniul IT
  • Limba engleză - nivel avansat
  • Abilitatea de a solutiona rapid anumite cereri venite din partea angajatilor, legat de software-ul de business in care aceastia opereaza
  • Cunostințe solide de infrastructura IT (hardware, software, cloud) și telecomunicații
  • Cunostințe generale de sisteme ERP
  • Competență în tehnologii web si limbajele de programare (Linux, Apache, MySQL, MS SQL, PHP, Python și altele)
  • Administrare retele de calculatoare, administrare servere Windows, IIS, MS SQL, AD/LDAP
  • Administrare servicii in Cloud, Google Workspace si  Microsoft 365
  • Cunostinte de programare web (HTML, CSS, JS) si gestionarea site-urilor web Wordpress
  • Administrare servicii web based in zona e-commerce (B2B, B2C), CRM, PIM, etc

BENEFICII

  • Salariu competitiv
  • Tichete de masa
  • Masina de serviciu
  • Traininguri - dezvoltare profesionala