INSPECTOR DAUNE LICHIDARE, Locatie: CJ/BN/MS/NT

Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani), Entry (0-2 ani)

Adresa/ adresele jobului

Cluj-Napoca

Clientul nostru este una dintre cele mai mari si independente grupuri de asigurari de pe piata ce are ca principala arie de activitate oferirea serviciilor de vanzare de asigurari, respectiv activitatea de daune, ce implica constatarea, reconstatarea evenimentului, deschiderea si gestionarea dosarelor de dauna pana in faza finala, si anume plata dosarului de dauna.

Responsabilitati:

  • Verifica documentele atasate la dosarele de dauna
  • Verifica daca evenimentul produs este risc asigurat
  • Verifica confirmarea politei si valabilitatea politelor CASCO/RCA
  • Verifica avariile existente ale autovehiculelor prezentate la avizarea daunei cu dinamica evenimentului conform declaratiilor persoanelor implicate
  • Raspunde la solicitarile de reconstatare – unitatilor reparatoare si stabileste solutia tehnologica: inlocuit/reparat/revopsit/retus/recuperare piese inlocuit
  • In cazul de dauna totala stabileste valoarea de nou si calculeaza VMD-ul, discuta cu inspectorul coordonator si seful serviciului daune
  • Verifica devizele de reparatii care trebuie sa fie conforme cu solutiile tehnice adoptate in nota de constatare sau PV-ul de reconstatare
  • Verifica devizele de reparatie, sa fie intocmite in conformitate cu conventiile de colaborare incheiate cu unitatile reparatoare
  • Verifica, acolo unde se impune, preturile la piesele de schimb ce se folosesc pentru repararea autovehiculelor daunate
  • Elibereaza acceptele de plata catre unitatile reparatoare in care va specifica obligatoriu suma cu care clientul nostru este de acord sa plateasca despagubirea si in care specifica documentele necesare a fi atasate la dosar in vederea inaintarii acestuia catre plata
  • Refuza la plata dosare de dauna acolo unde evenimentul produs nu este un risc asigurat sau nu se incadreaza in limitele normelor legale in vigoare
  • Intocmeste adrese catre: politie/pompieri/alte institutii abilitate, acolo unde situatia impune
  • Scaneaza dosarele de dauna in sistemul informatic
  • Tine evidenta lunara, in format electronic, a dosarelor de dauna pe care le gestioneaza
  • Avizeaza posibilele fraude sau tentative de fraude catre superiorii ierarhici si catre Directia Antifrauda, conform procedurilor interne de lucru in vigoare

Cerinte:

  • Studii superioare tehnice, finalizate, cu diploma de licenta
  • Experienta in domeniu de minim 3 ani
  • Limba engleza la nivel mediu
  • Cursuri de pregatire specifice
  • Cursuri de legislatie in domeniu
  • Spirit analitic
  • Abilitati organizatorice
  • Cunostinte PC, program IT
  • Atentie distributiva, spirit de initiativa
  • Abilitati de comunicare cu clientii

* Toate aplicatiile vor fi introduse in baza noastra de date. Doar candidatii eligibili vor fi contactati. Multumim pentru interes!