Detalii loc de munca

ANUNT INACTIV: Angajatorul nu recruteaza momentan in mod activ pentru aceasta pozitie, dar poti aplica la anunt.

Inspector daune auto

Nivelul carierei
Entry (0-2 ani), Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)
Tip job
Full time
Limbi vorbite
Engleză - Mediu
Recrutez candidati dispusi sa se relocheze
Da
Posturi disponibile
16

In procesul de recrutare, OMNIASIG VIENNA INSURANCE GROUP SA colecteaza date cu caracter personal.

Pentru detalii complete cu privire la acest aspect, va rugam sa vizitati site-ul nostru.

Principalele responsabilitati:

  • Executa activitatea de evaluare, lichidare si plata a daunelor pentru evenimente asigurate din contractele de asigurare incheiate de companie, in conformitate cu legislatia si metodologia in vigoare;
  • Verifica valabilitatea politei de asigurare in baza careia a fost deschis dosarul de dauna,  veridicitatea producerii evenimentului, incadrarea riscului, stabileste cuantumul despagubirii, respinge/propune /aproba dosarul  la plata, in functie de competenta;
  • Identifica si evidentiaza in sistemul informatic, dosarele cu suspiciuni de frauda, privind cauzele si imprejurarile producerii evenimentului reclamat.
  • Solutioneaza cereri de despagubire pentru plata dosarului de dauna.

 Cerinte:

  • Studii superioare tehnice finalizate (Facultatea de Autovehicule Rutiere reprezinta in avantaj);
  • Experienta in constatare, evaluare, instrumentare si verificare dosare daune auto reprezinta un avantaj;
  • Cunostinte privind legislatia si reglementarile in vigoare in domeniul asigurarilor reprezinta un avantaj;
  • Cunostinte privind legislatia rutiera si dinamica producerii evenimentelor rutiere;
  • Cunostinte utilizare calculator – MS Office, Audatex.

Aptitudini:

  • Abilitati de comunicare interpersonala si negociere;
  • Capacitate de analiza si sinteza;
  • Asumarea responsabilitatii;
  • Atentie la detalii;
  • Promptitudine in indeplinirea sarcinilor;
  • Integritate, autocontrol, tact, seriozitate, corectitudine.

Ne pasa de performanta angajatilor nostri, asiguram un echilibru adecvat dintre viata profesionala și cea privata, prin:

  • opțiunea "Work from Home" disponibila;
  • zi libera cu ocazia zilei de nastere si tichete cadou;
  • tichete de masa;
  • asigurare de sanatate;
  • reduceri la abonamente 7Card si WorldClass;
  • abonament Bookster.