Nivel cariera

Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză

Principalele Responsabilitati

1. Inspectorul Constatator este responsabil pentru deschiderea si instrumentarea dosarelor de dauna  in baza politelor de asigurare ale oranizatiei

2. Primeste instiintarea de avizare a daunei si programeaza (telefonic sau in scris) cu utilizatorul data si locul deschiderii dosarului de dauna.

3. Stabileste cauzele si imprejurarile evenimentului descris de utilizator in baza documentelor si/sau declaratiei date de acesta.

4. Stabileste solutiile tehnice optime de reparatie pentru readucerea autovehiculului proprietate LPRO la starea initiala cu costuri minime.

5. Verifica intrunirea elementelor legale privind existenta riscului asigurat generat de cadrul legal si de conditiile de asigurare.

6. Emite nota de constatare si o inmaneaza utilizatorului dupa deschiderea dosarului de dauna.

7. Trimite documentele preluate de la utilizator si recomandarea de plata/respingere catre Administratorul de Daune.

Calificari si cerinte

Studii medii sau superioare in domeniul tehnic sau economic

Minimum 3 ani experienta in domeniul auto sau asigurari

Actioneaza cu integritate si profesionalism

Excelente abilitati de comunicare si interactiune interpersonala

organizare si planificare independent a activitatii