Detalii loc de munca

4.3

Inginer / Tehnician Service echipamente birou

Raspunde rapid
Acest anunt nu mai este activ, vezi joburi similare.
Nivelul carierei
Entry (0-2 ani), Middle (2-5 ani)
Tip job
Full time
Limbi vorbite
Engleză - Mediu
Adresa
Salariu net pe luna
625 - 835 €
Posturi disponibile
1

TITULARUL POSTULUI: INGINER/TEHNICIAN SERVICE echipamente de birou

RELAŢIILE POSTULUI: ierarhice: este subordonat: Deputy Manager Service ONSITE

clienti:

  • interni: Dispecerat On-site, Comp. Vanzari, Magazie, Soferi, Suport Tehnic (20%)
  • externi: clienti sub contract, clienti in garantie, clienti fara contract (80%)

mobilitatea postului: 20% activitate birou, 80% activitate de teren

PRINCIPALELE ATRIBUTII SI RESPONSABILITATI:

1. Asigură service pentru echipamentele de birou comercializate de firmă

  • Execută operaţiuni de instalare, întreţinere, depanare şi verificări ale echipamentelor de birou la sediul clienţilor
  • Întocmeşte cereri de emitere de toner/piese de schimb/contracte de service pentru clienţi
  • Intocmeşte note de intervenţie pentru operatiunile executate la echipamente
  • Asigură necesarul de piese de schimb pentru echipamentele din portofoliu
  • Urmareste sosirea pieselor si facturarea lor (CC)
  • Raspunde de autostocul de piese si consumabile
  • Prezintă oferte şi încheie contracte post garanţie

2. Asigura derularea contractelor si a garantiilor

  • Vizite la clienti conform contractelor
  • Consultanta privind utilizarea echipamentelor
  • Respecta timpii de raspuns si rezolvare agreati

3. Urmăreşte încasarea facturilor emise

  • Urmăreşte încasarea facturilor emise către clienţii proprii
  • Selectează şi ierarhizează clienţii în funcţie de modul în care îşi onorează facturile
  • Anunta Depatamentul financiar in cazul in care intimpina dificultati in recuperarea creantelor de la clienti

4. Legat de activităţile specifice, răspunde de:

  • Respectarea temenelor de execuţie şi a cerinţelor de service pentru sarcinile primite
  • Calitatea soluţiilor tehnice oferite
  • Respectarea standardelor de calitate impuse prin specificaţiile furnizorilor pentru lucrările executate
  • Calitatea activităţilor administrative desfăşurate la solicitarea superiorului ierarhic

Legat de disciplina muncii, răspunde de:

  • Imbunătăţirea permanentă a pregătirii sale profesionale şi de specialitate
  • Păstrarea confidenţialităţii informaţiilor şi a documentelor legate de firmă
  • Utilizarea resurselor existente exclusiv în interesul firmei
  • Respectarea prevederilor normativelor interne şi procedurile de lucru privitoare la postul său
  • Indeplinirea la timp şi întocmai a sarcinilor stabilite de superiorul ierarhic
  • Adoptă permanent un comportament în măsură să promoveze imaginea şi interesele firmei
  • Se implică în vederea soluţionării situaţiilor de criză care afectează firma
  • Adera la valorile si principiile companiei si respecta regulamentul de ordine interioara
  • Utilizează echipamente/consumabile/materiale şi alte mijloace puse la dispoziţie de firmă
  • Verifică încadrarea în condiţiile de garanţie/contractuale a solicitărilor de reparaţie
  • Menţine o relaţie directă cu persoanele de contact de la clienţii alocaţi pentru prevenirea/remedierea problemelor tehnice sau preluarea şi interpretarea informărilor periodice de la aceştia

SPECIFICATIA POSTULUI:

NIVEL DE STUDII: medii /superioare profil tehnic

EXPERIENŢĂ: Entry: 0 -2 ani Middle: 2 - 5 ani

ÎN SPECIALITATE: minimum 1 an

PE POST: preferabil 6 luni

CUNOŞTINŢE NECESARE:

  • Principii de funcţionare a echipamentelor de birou
  • Cunoştinţe tehnice mecanice, electrice/electrotehnice de nivel mediu
  • MS Office
  • Engleză scris/vorbit
  • Carnet de conducere categoria B

APTITUDINI ŞI ABILITATI:

  • Gândire tehnică analitică
  • Aptitudine generală de învăţare
  • Aptitudini de comunicare
  • Aptitudinea de a lucra cu documente şi informaţii
  • Planificare şi organizare a operaţiilor şi activităţilor
  • Respectarea instructiunilor primite oral şi în scris